Хрватска–Србија, варнице због закона

Србија са Законом о универзалној јурисдикцији над држављанима Хрватске не може ући у Европску унију и Хрватска то неће допустити, тврди хрватски премијер Зоран Милановић. Према том закону, Србија има право да суди и хрватским држављанима који се нађу на територији Србије а оптужени су за ратне злочине.

Из најмлађе чланице Европске уније стиже позив Србији да промени закон по којем има широке надлежности за процесуирање ратних злочина. Хрватски премијер сматра да закон искаче из европског правосудног оквира, па српским колегама поручује да повуку закон.

"Нама је то неприхватљиво, као што би сваком другом било неприхватљиво да ми имамо тај закон. Чланица смо ЕУ, али тај положај не злоупотребљавамо. Да се ово не би претворило у неки политички пингпонг или континуиране притиске, мислим да је битно рећи да се са таквим законом у ЕУ не може ући и да Хрватска то неће дозволити", каже премијер Хрватске Зоран Милановић.

Хрватска тражи да за процесуирање ратних злочина буде надлежан онај суд на територији где је злочин почињен. Према српском закону који је измењен пре пет година, домаће тужилаштво процесуира све починиоце ратних злочина без обзира на националну и етничку припадност, ако за то има доказе. Загреб поново подсећа на случај хрватског држављанина Вељка Марића који издржава дванаестогодишњу казну у Сремској Митровици због убиства Србина у Хрватској 1991. године.

"Они покушавају да својим законом створе неку врсту 'мини-Хага' јер су универзалну јурисдикцију поред њене науке спецификовали за подручја бивше Југославије, где се Београд намеће као центар процесуирања свега што се догодило, то се не односи само на Хрватску већ и на БиХ и на Словенију", каже министар правде Хрватске Орсад Миљенић.

Наши стручњаци тврде да је реч о политичком, а не правном питању. Домаћим законом, који омогућава широке надлежности за гоњење злочинаца, не крше се европски прописи.

"То је нешто што је у складу са оним што Србија жели и са међународним обавезама. Било какво сужавање надлежности било би чудно у овом тренутку и зачуђује ме изјава која долази из Хрватске а која поручује да се надлежности сузе. Постоји сарадња тужилаштава која је на високом нивоу у региону и она говори о томе да ће се о сваком конкретном случају расправљати и докази достављати једној или другој страни", истиче Милан Антонијевић из Јукома.

Ни из Министарства правде ни из Тужилаштва не желе да коментаришу изјаве из Загреба. Министарство је пре неколико дана саопштило да тај закон неће мењати, када су питање покренули хрватски парламентарци у Европском парламенту.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
29° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије