Читај ми!

Аустријски модел као узор

Аустрија је за Србију важан и поуздан партнер пре свега због великих инвестиција у нашу привреду, поручено је после сусрета шефа аустријске дипломатије са српским званичницима. Циљ Србије је да достигне аустријски модел уређења државе, истиче Александар Вучић.

Министар спољних послова Аустрије Себастијан Курц борави у Београду. На почетку посете састао се са председником Србије Томиславом Николићем, а потом је у Влади Србије разговарао са првим потпредседником Александром Вучићем.

Србија је на добром путу, на путу реформи које ће од ње направити модерну државу, а већ данас је спремна да постане пуноправна чланица Европске уније, можда чак и спремнија него што су то неке државе које су већ у ЕУ, рекао је председник Николић током разговора са гостом из Аустрије, преноси Прес служба председника Србије.

Председник Николић је истакао да је Аустрија важан и поуздан партнер за Србију због великих инвестиција у нашу привреду, али и због бројне српске заједнице која живи у Аустрији.

Како је истакао Николић, за нашу земљу је од великог значаја подршка коју јој Аустрија пружа на путу европских интеграција, наводи се у саопштењу.

Поводом обележавања стогодишњице од избијања Првог светског рата, председник Николић и министар Курц сагласили су се да би било добро показати да наше две земље прошлост не раздваја, већ да заједнички радимо на формирању боље будућности у уједињеној Европи.

Курц је рекао да су Србија и Аустрија повезане на многим пољима и да је Аустрија због тога спремна да учини све што може да би подржала Србију у процесу прикључења ЕУ. Такође, министар Курц је рекао да би га радовало да председник Николић ускоро посети Аустрију, наводи се у саопштењу.

Вучић је, после разговора са шефом аустријске дипломатије, поручио да је циљ Србије да достигне аустријски модел уређења државе, али да ће, да би то било могуће, морати да ради годинама и деценијама и да много тога код себе мења.

Први потпредседник Владе је рекао и да ће Србија бити стабилна држава, отворена за инвестиције, и да у том смислу очекује подршку Аустрије.

"Аустрија представља једног од најзначајнијих партнера Србије не само на европском путу, већ је и највећи инвеститор. Замолио сам да нам Аустрија помогне на нашем европском путу, да Аустрија буде велики пријатељ Србије који ће указивати на наше грешке, слабости, спорост, да помогне да будемо дисциплиновано, радно и марљиво друштво, онолико колико су Аустријанци и наши људи који раде у Аустрији", рекао је Вучић.

Вучић је додао да је од шефа аустријске дипломатије затражио већу помоћ и подршку у евроинтеграцијама, знању и довођењу инвеститора, посебно после поправљања пословног амбијента у нашој земљи.

"Ми ћемо наш посао, без обзира на то каква ће одлука ЕУ бити, завршити до краја 2018. односно почетком 2019. године, у погледу реформи и поглавља која се тичу Косова и Метохије и владавине права", рекао је Вучић.

Вицепремијер Вучић је истакао да је почаствован тиме што је домаћин једног од најталентованијих младих министара у Европи.

Аустрија спремна да помогне Србији на путу ка ЕУ 

Шеф аустријске дипломатије истакао је да је Аустрија спремна да Србији помогне где год може на путу ка ЕУ.

Курц је нагласио да је Аустрија повећала буџет за пројекте регионалне сарадње са 1,9 на 4 милиона евра, те да ће то помоћи да се пружи конкретна помоћ региону.

Нагласио је да су Аустрија и Србија не само културно и привредно повезане, већ и људски, јер у Аустрији живи око 300.000 грађана српског порекла, а у Србији је Аустрија највећи инвеститор.

"Нисам пророк да могу да предскажем тачан датум приступања Србије ЕУ, али могу да констатујем велику вољу српског становништва и политике да започне реформе и спреми Србију за ЕУ", рекао је Курц, указавши истовремено да што је већи интензитет реформи, бржи је развој, што је битно за инвеститоре, али и за Србију и њен пут у ЕУ.

Лично, додао је, прижељкује што бржи пут Србије у ЕУ, можда већ до 2018. или 2020.

Част му је, како је рекао, што је могао да разговара са човеком којег поштује због његове борбе против корупције и зарад веће владавине права, јер сматра да су то исправни циљеви које очекују аустријски инвеститори, те стварају услове за даље инвестиције.

"То је пут који ћемо радо подржати где год можемо", поручио је шеф аустријске дипломатије додајући да му је било драго што је могао да учествује на међувладиној конференцији у Бриселу и да је посебно задовољан што су и други министри одлучили да присуствују и желе да Србију виде као чланицу ЕУ.

У разговору са Вучићем, Курц се није претерано задржавао на питањима историје, већ је, како је нагласио, све било усмерено на будућност.

Задовољан је, међутим, што се 100 година после почетка Првог светског рата може видети да се иде корак по корак ка уједињењу целе Европе.

Пожелевши Србији све најбоље на путу ка остварењу реформи, Курц је поновио да ће Аустрија подржати нашу земљу не само речима већ конкретним делима.

За мирно решење ситуације у БиХ

Александар Вучић је рекао да Србија поштује територијални интегритет и суверенитет БиХ и да свако решење кризе у тој земљи треба да буде изведено на миран начин, у складу са договором три народа која живе у тој земљи.

Вучић је рекао да је ситуација у БиХ најтеже питања на Балкану.

"Једино питање које ме плаши у нашим међусобним разговорима и у којем чувам Србију јесте питање БиХ. Србија има своје обавезе према Дејтонском споразуму и према томе се понаша и не угрожава ничији суверенитет и територијални интегритет, већ својим изјавама и понашањем помаже стабилност у региону", истакао је Вучић.

Оценивши да стање у БиХ није лако, први потпредседник Владе је рекао да "није довољно паметан да реши тако велики проблем".

"Сматрам да је важно да се све уради у договору три народа и на миран начин", закључио је Вучић.

Министар спољних послова Аустрије рекао је да поред етничких разлика у Босни, које представљају изазов, сада постоје и економски проблеми у тој земљи.

"Зато је потребно да се дође до структурних реформи и да БиХ буде у стању да предузме потребне кораке за привредни успон", рекао је Курц нагласивши да је у интересу свих да дође до напретка у БиХ, јер "Европа не сме да изгуби Босну из свог видокруга".

Курц је учествовао и на презентацији Сената привреде Србије, испостави Сената привреде Аустрије, којем председава бивши аустријски вицеканцелар Ерхард Бусек.

Шеф аустријске дипломатије састао се потом и са српским колегом Иваном Мркићем.

"Два министра су се сложила да је унапређење политичког дијалога и свеукупних билатералних односа у обостраном интересу", наведено је у саопштењу МСП.

Међу темама разговора биле су и европске интеграције Србије, сарадња у оквиру Стратегије ЕУ за Подунавље, дијалог са Приштином и ситуација у региону. Мркић је нагласио интерес за развијање економских односа и повећање аустријских инвестиција у Србији, као и захвалност Србије због повећања аустријског контингента на Косову и Метохији.

Директорка Владине Канцеларије за дијаспору и Србе у региону Славка Драшковић разговарала је са аустријским министром спољних послова о српској заједници у Аустрији.

Драшковићева је, како је наведено у саопштењу Канцеларије, оценила да разговор сведочи о важности коју Аустрија придаје процесима интеграције, имиграционим питањима и српској дијаспори.

"Србија и Аустрија треба да остваре сарадњу у процесу едукације српских организација за прављење пројеката којим би учествовали на конкурсима за средства из фондова Европске уније", рекла је Драшковићева.

Она је најавила да ће у наредних месец дана бити основана канцеларија за интеграцију у амбасади Аустрије у Београду, која ће служити за информисање у области образовања и запослења у Аустрији.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 26. мај 2024.
24° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије