Читај ми!

Корупција највећи тест за Владу

Стратегија за борбу против корупције највећи је тест за Владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем, каже Александар Вучић. Вицепремијер понавља да борба мора да буде неселективна и да у њу морају да буду укључене све институције.

Први потпредседник Владе Александар Вучић изјавио је да је стратегија за борбу против корупције највећи тест за Владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем, а која тежи "нултој толеранцији" за корупцију и криминал.

На расправи поводом акционог плана за спровођење Стратегије за борбу против корупције, Вучић је рекао да верује да ће Влада Србије у наредној години успети да створи правно уређену државу, што ће значити привлачење нових инвестиција, правну сигурност и просперитет за грађане Србије.

"Стратегија је највећи тест за Владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем. Земља без корупције и криминала у којој би постојала нулта толеранција јесте идеал којем тежимо, циљ који није само прокламован већ нешто што заиста покушавамо да учинимо", рекао је Вучић на скупу у Палати Србија.

Да би тај циљ био остварен, рекао је, борба мора да буде неселективна и у њу морају да буду укључене све институције, јер без сарадње и координисане акције "нема и не би било резултата".

Вучић сматра да су у последњих годину дана постигнути значајни резултати, а да су проблем представљали покушаји политичког ниподаштавања те борбе уз тврдње да је она селективна, али потпредседник Владе сматра да данас и грађани и међународна заједница виде да је та борба "апсолутно неселективна".

"Нема везе да ли је неко припадао владајућој коалицији, попут случаја Галеника, некој опозиционој странци или ниједној", истакао је Вучић.

Вучић је рекао да је актуелна Влада наишла на разорено друштво, да је постојала неједнакост људи пред законом и да су неки имали више права од других само због припадности партији или богатства.

Према Вучићевим речима, акциони план је најважнији део Стратегије и без њега она би остала мртво слово на папиру. Вицепремијер је рекао и да ће се стратегијом и акционим планом успети и оно што до сада није у потпуности учињено, а то је стварање свих услова за ефикаснији, независни правосудни систем.

Министар правде и државне управе Никола Селаковић оценио је да је Акциони план за спровођење националне Стратегије за борбу против корупције документ који доказује да се у Србији гради, јача систем за борбу против корупције, систем који ће опстати и остати за мандат сваке наредне владе.

Акциони план је, како је рекао, учинио реалном и остваривом националну стратегију за борбу против корупције за период од 2013. до 2018. године.

"Стратегија је поставила циљеве који у наредних пет година морају да буду остварени, док Акциони план даје јасна упутства како да се до тих циљева дође", рекао је Селаковић отварајући јавну расправу о нацрту Акционог плана за спровођење националне стратегије за борбу против корупције.

Србија показала посвећеност борби против корупције

Представници Европске уније, УН, Савета Европе, САД и ОЕБС-а у Србији сложили су се да је Србија остварила знатан напредак у борби против корупције и показала посвећеност и вољу за одлучан наставак те борбе.

Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби рекао је да је Влада Србије начинила озбиљне кораке у борби против корупције, да напредује у усвајању Акционог плана за спровођење националне стратегије за борбу против корупције и да је свесна да та борба подразумева велики број учесника.

Кирби је током јавне расправа напоменуо да је за ту борбу потребно независно судство, ефикасно тужилаштво и полиција, а да независни медији такође могу да помогну владиним институцијама и надзору над тим институцијама.

Шеф мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард рекао је да Србија "на правом путу да створи снажан репресивни систем за борбу против корупције".

Заменик шефа делегације ЕУ у Србији Адриано Мартинс навео је да се посвећеност Владе Србије борби против корупције огледа у конкретним акцијама које је предузела.

Мартинс је указао на значај те посвећености у тренутку када се очекује отварање поглавља 23 и 24 у приступним преговорима Србије са ЕУ о чему ће како је рекао, бити речи и на предстојећем састанку европског комесара за проширење Штефана Филеа са српским властима.

Заменик сталног представника програма УН за развој у Србији Јург Шауденман поздравио је у име УН напоре Владе Србије у изградњи консензуса у приоритетној области борбе против корупције и њен став да неће имати ни трунке толеранције према корупцији.

Акционим планом се детаљно разрађује борба против корупције у девет области: политике, јавних финансија, приватизације, правосуђа, полиције, просторног планирања и изградње, образовања, спорта, здравства и медија.

Акциони план садржи дефинисане циљеве, мере које треба предузети, рокове, као и потребна средства за спровођење.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 17. јун 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије