Читај ми!

Београд и Брисел, пуне руке посла

Почеле су техничке припреме за преговоре са ЕУ. Преговараће се о 35 поглавља. Више стотина, или чак неколико хиљада људи, биће укључено у процес, најављује премијер Ивица Дачић. Посао наредних месеци не чека само Београд, већ и Брисел.

Већ данас почиње техничка припрема за преговоре са ЕУ, поручује премијер Ивица Дачић. Београд би требало да формира тимове и именује главног преговарача. Потом преговори о свакој од 35 области. Да предаха неће бити, сведочи и низ посета европских званичника престоници идуће недеље.

У понедељак стижу председник Савета ЕУ Херман ван Ромпај и шеф шведске дипломатије Карл Билт. Деветог јула очекује се долазак Кетрин Ештон.

Нема опуштања. Зато премијер Ивица Дачић неће ићи на одмор. Каже, чека нас много озбиљних послова којих можда и нисмо свесни јер је до сада фокус био на Косову. На почетку нас чека формирање тимова за преговоре са ЕУ.

"Има 35 поглавља. Свако би морало да има преговарачки тим, али и централни преговарачки тим. То ће подразумевати сигурно више стотина или неколико хиљада људи", рекао је Дачић и нагласио да је зато важно да се сви капацитети усмере према преговорима.

Правосуђе, људска права, слобода тржишта, екологија. За сваку тему преговарачких тимова мора се тачно знати шта су интереси Србије, поручује Дачић. И најситнији детаљи су битни.

"Како то испреговарамо тако ће нам бити", каже премијер.

Даје пример пољопривреде. Пољска је имала тешке преговоре у тој области, али ту је и оставрила највећу добит. Италијани су, подсећа, имали проблема у вези са називом вина, а Французи због прављења буђавог сира.

Теме о којима се разговара су да ли да се пече ракија, кољу прасићи, објашњава Дачић и истиче да се ту штите интереси.

"То су теме о којима ће се разговарати у наредних неколико година, колико могу да трају преговори, десет година ако сте неспособни, али имамо храбрости којима можемо да повлачимо политичке потезе, који могу да убрзају тај процес", рекао је Дачић.

Пуно посла у наредних шест месеци

Да политика може да скрати процес потврђују примери Румуније и Бугарске, али и да га одужи, показала је Турска. Србија ће брже од других земља проћи нека поглавља, верује Огњен Прибићевић, научни саветник Института друштвених наука.

"Реално је очекивати да када прођу избори у Немачкој, да Немачка има, условно речено, толерантнији став и можда више изађе Србији у сусрет", указао је Прибићевић и упозорио да се никако не сме опустити, већ да све снаге треба усмерити ка имплементацији.

"Ако не буде имплементације, неће бити ни почетка преговора", каже Прибићевић.

Посао наредних месеци не чека само Београд, већ и Брисел. Европској комисији наложено је да направи тзв. преговарачки оквир, који треба да буде одобрен од стране држава чланица, објашњава професорка на Факултету политичких наука Тања Мишчевић.

"Преговарачки оквир мора да буде одобрен од стране држава чланица, да би могли да се састану преговарачки тимови", каже Мишчевићева и истиче да је пред Србијом пуно посла у наредних шест месеци.

"И у припремама за преговоре и у састављању свих структура, али и на самој Европској комисији да исти такав посао уради код себе и, рекла је Мишћевићева.

Одлазећи шеф мисије ЕУ у Србији поручује да Европа већ ради.

"Ми смо већ почели скрининг, што значи да поредимо правну тековину ЕУ са српским законодавством. То ћемо урадити за свих 35 поглавља", рекао је Венсан Дежер и истакао да је то "годину дана дуга вежба".

То ћемо приказати затим у Бриселу, а потом ће доћи тим из Брисела да се упозна са стањем и објасни шта, како и на који начин би требало мењати, рекао је Дежер.

То што су усвојене стратегије за борбу против корупције и реформе правосуђа је важно сматра Дежер, али је на реду израда акционих планова и мера за њихову примену. Током преговора ће све то бити проверавано, подсећа.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара