Читај ми!

Косово илегално одузето Србији

Нема коначног решења прихватљивог и за Београд и за Приштину, али то не значи да не могу да унапређују, па чак и институционализују односе, сматра Дејвид Кенин, професор Универзитета "Џон Хопкинс". Косово је проблем за Србију, јер јој је илегално одузето, истиче Кенин.

Професор Дејвид Кенин са Универзитета "Џон Хопкинс" каже да нема прихватљивог коначног решења ни за Београд ни за Приштину, али да то, ипак, не значи да односи не могу да се унапређују, па чак и институционализују.

"Косово јесте проблем за Србију, јер јој је илегално одузето. Београду није прихватљива његова једнострана декларација о независности. Оно што сада обе стране раде то је настојање да реше неке проблеме, замрзавајући ово основно питање", каже овај доскорашњи аналитичар ЦИА у интервјуу за данашњу Политику.

Према његовим речима, нема коначног решења прихватљивог за обе стране. Косово је, подсећа Кенин, признато од готово сто земаља света, али не и од пет чланица ЕУ.

"Косово инсистира на независности и суверенитету и тачка, и није спремно на компромис о томе. Србија, такође, није засад спремна да на то пристане", каже Кенин.

Професор Универзитета "Џон Хопкинс" сматра да то што обе стране замрзавају основно питање, није лош приступ све док обе стране и они споља – разумеју да главно питање неће бити решено, већ само контролисано.

Универзално је правило у политици, подсећа Кенин, да се разликују проблеми који су решиви од оних који само могу да буду држани под контролом и да се одлучи који су који.

"То значи да Србија и Косово могу да институционализују односе и сарадњу, да би се они унапређивали на предвидљивом нивоу. Дакле, да свака страна зна шта може да очекује од друге, док обе истовремено разумеју да главно питање у догледно време неће бити решено", објашњава амерички професор.

Кенин сматра да би било сврсисходније кад би Европска унија једноставно рекла да "ни Србија, ни Косово неће постати чланице све док међусобно трајно не реше питање статуса".

Према његовом мишљењу, боље је што "мање лекција из Брисела". Он сматра да је Унија недоследна и да није јасно који су то услови пред Србијом и да ли је међу њима граница са Косовом.

Професор Кенин навео је и да су две заједнице на Балкану под патронатом САД више него друге – Албанци и Бошњаци – из историјских и политичких разлога. Кад је реч о Албанцима, то се, каже он, односи како на оне на Косову, тако и на оне у Македонији и у Албанији, који се сви увелико ослањају на САД.

Према његовом мишљењу, треба имати у виду да су Албанци најмногобројнија заједница на југу Балкана и демографски највиталнија.

"Албанско питање постоји, јер се још не зна како ће се Албанци организовати – као једна држава, или више њих – какви ће бити њихови односи са суседима, како ће се суседи прилагодити на ту албанску демографску експанизију", закључује Кенин.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 23. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара