Читај ми!

Косово далеко од Ист Ривера

Немачки амбасадор Вилхелм каже да столица у УН за Косово није тема за данас, али да би могла да буде резултат дијалога Београда и Приштине. У закључцима Европског савета нема таквог захтева, каже Штефан Филе. Разговор о тој теми неприхватљив без свеобухватног решења, истиче Дачић.

У закључцима Европског савета нема захтева да Косово постане чланица УН, каже комесар за проширење ЕУ Штефан Филе, а премијер Србије Ивица Дачић истиче да је разговор о тој теми за Србију неприхватљив без свеобухватног решења.

Немачки амбасадор у Србији, који је још једном покренуо полемику о томе може ли Косово постати чланица УН, каже да би та тема требало да буде на столу у будућим преговорима Београда и Приштине.

"Чланство Косова у Уједињеним нацијама биће, евентуално, резултат будућег политичког дијалога Београда и Приштине, али то није тема за данас. Немачка жели да Србија не блокира столицу Косова у Уједињеним нацијама. То је процес који ће се развијати у будућности. Ту тему је покренуо премијер Србије Дачић. Тек на крају преговора могућа је столица Косова у УН", каже Вилхелм.

Премијер Дачић каже за РТС да је адут Београда у преговорима са Приштином чињеница да Косово без пристанка наше земље не може да постане члан Уједињених нација. Негира да је он отворио могућност да се разговара и о том питању.

"Албанци из Приштине споменули су то питање да они желе да се о томе разговара. Ја сам рекао да је могуће о томе разговарати, само ако разговарамо о целовитом решењу, па да и та тема буде на дневном реду", каже Дачић.

Премијер Дачић наглашава да никада, ни у каквим јавним наступима, нити у незваничним разговорима, нити на састанцима у Бриселу то питање није отварано.

"Значи, није Србија отворила то питање. Постоје притисци – то се зна и у међународној заједници и у Европској унији – а то је захтев да се не омета чланство Косова у неким међународним организацијама. За нас је то питање апсолутно неприхватљиво, неприхватљиво без свеобухватног решења за Косово и Метохију", каже Дачић.

Филе: Нема помена о столици Косова у УН

Европски комесар за проширење Штефан Филе каже да у закључцима Европског савета из децембра нема помена о столици Косова у УН кад је реч о условима за преговоре Србије о чланству ЕУ и садржини дијалога Београд–Приштина.

Закључци Европског савета из децембра, који дефинишу када и шта треба да се уради како би ЕУ донела позитивну одлуку о почетку приступних преговора су јасни.

Према његовим речима, закључци се односе на критеријуме чланства, наставак реформи и видљив и одржив однос између Србије и Косова, као и на друга конкретна питања.

"У документима о којима говорим не могу да нађем то што немачки амбасадор спомиње", каже Филе.

Изјава немачког амбасадора изазвала је буру реакција и у Скупштини. У Српској напредној странци су искључиви.

"Ово што је немачки амбасадор поставио као нове услове представља тешку дестабилизацију и намерну провокацију која не може да побољша квалитет односа Београда и Приштине", рекао је Милован Дрецун.

Реаговала је и опозиција, кажу да су забринути због могућности да је реч о новом услову.

Борислав Стефановић из ДС-а рекао је да је немачки амбасадор представник озбиљне државе и да брине ако се такве ствари дешавају, а да српска јавност и парламент о томе не знају ништа.

"Србија је спустила своју цену до самог дна, она безусловно тражи датум. Унија то види, она може да постави које хоће услове, јер су и они претходни испуњавани, без обзира на последице", рекао је Слободан Самрџић из ДСС-а.

Бојан Ђурић из ЛДП-а поставља питање да ли такве поруке долазе као последица чињенице да не постоји јединствена политика у владајућој коалицији.

Шеф делегације Европске уније у Србији каже да чланство Косова у Уједињеним нацијама до сада није било тема и да се разговарало о сарадњи у регионалним организацијама и о чланству Косова у Савету за регионалну сарадњу и Европској банци за обнову и развој.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво