Србија плаћа милион због убиства Хрвата код Шида 1993.

Први основни суд у Београду наложио је Републици Србији да Стјепану Оскомићу из Кукујеваца исплати милион динара одштете због етнички мотивисаног убиства његових родитеља Агице и Николе Оскомић у јулу 1993. године у Кукујевцима, код Шида, саопштио је Фонд за хуманитарно право.

Том првостепеном пресудом, на коју држава има право жалбе Апелационом суду у Београду, у целости је усвојен тужбени захтев Оскомића за накнаду штете, прецизира ФХП, који заступа Стјепана Оскомића у овом предмету.

ФХП истиче да је ово прва пресуда за накнаду штете у вези са злочинима према Хрватима у Србији почињеним почетком деведесетих година.

У саопштењу се подсећа да су ноћи између 29. и 30. јула 1993. године у сремском селу Кукујевци Горан Вуковић и Павле Драшковић, припадници добровољачке јединице из Србије, која је ратовала у оквиру Војске Републике Српске Крајине, насилно ушли у кућу породице Оскомић.

У кући су затекли Стјепанове родитеље, Николу (53) и Агицу (50) Оскомић, као и осамдесетседмогодишњу старицу Марију Томић, Агичину тетку.

Вуковић и Драшковић су затечене укућане везали и ударали, да би их потом на свиреп начин убили хицима из пиштоља у главу, наводи се у саоспстењу ФХП.

За тај злочин Окружни суд у Сремској Митровици је 26. априла 1996. године осудио Горана Вуковића на 15 година затвора за кривична дела убиства из ниских побуда и изазивања националне, расне и верске мржње, раздора и нетрпељивости.

Павле Драшковић је, како се наводи, осуђен на 10 година затвора за убиство једног другог лица словачке националности (Стевана Крошлака из Сота), као и за изазивање националне, расне и верске мржње, раздора и нетрпељивости.

Поред њих, осуђен је и Милан Николић звани "Ђенерал" на три и по године затвора због подстрекавања на националну, расну и верску мржњу, раздор и нетрпељивост.

Пресуду је потврдио и Врховни суд Србије 13. септембра 1999. године.

ФХП је у име Стјепана Оскомића 2006. године поднео тужбу за накнаду нематеријалне штете против Републике Србије, због одговорности државе за неспречавање аката насиља.

Први основни суд је пресудом из 2012. године одбио тужбени захтев, уз образложење да су протекли рокови за подизање такве тужбе, али је ту пресуду укинуо Апелациони суд у марту ове године и наложио да се суђење понови.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
29° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије