Жандарми: Нисмо употребили прекомерну силу

Пред Вишим судом у Београду настављено je суђење осморици припадника Жандармерије који се терете за напад на браћу премијера и градоначелника Београда, Андреја Вучића и Предрага Малог, као и двојицу припадника војне јединице Кобра током Параде поноса 2014. године.

Оптужницом Вишег јавног тужилаштва терете се Предраг Митровић, Славко Стојановић, Драган Савић, Далибор Ђорђевић, Златко Гигић, Бобан Лекић, Митар Милосављевић и Раде Матић, подсећа Бета.

Митровић, Стојановић и Савић су данас пре подне, на почетку доказног поступка, рекли да остају при ранијим исказима и да су 28. септембра 2014. године поступали по закону, без прекомерне употребе силе.

Они су рекли да су четири грађанина тога дана, приликом манифестације високог ризика, пробила полицијски кордон, нису се обазирали на упозорења и наредбе полиције, као и да су напали полицију – један је потегао пиштољ, а један флашом гађао полицајца.

Како су објаснили, четири грађанина су се оглушили на више пута издато наређење: "Лези доле", "Одбиј" и одбили су да се легитимишу уз реченице: "Ко си ти да ме заустављаш" и "Сад ћу да вас расформирам".

Митровић је рекао да је искористио службену палицу али само како би спречио да неко буде убијен или повређен, а Стојановић да је палицом блокирао ударац и шутирање ногом, као и да је тек касније чуо да се радило о Предрагу Малом.

Стојановић је рекао да је Предрага Малог пустио без икакве личне исправе, што је мимо правила, али по наређењу командира Миленка Божовића.

Према његовим речима, командир четвртог одреда Жандрамерије Сенад Коштић тражио је да се изврши увиђај и позове војна полиција, али се то није догодило.

Савић је рекао да су четири грађанина упутила полицији псовке и увредљиве речи. Он је додао да није употребљавао силу, али да је видео да је један од његових колега једном грађанину палицом из руку избацио пиштољ.

Сва тројица одбила су да одговарају на питања тужилаштва јер сматрају да је оно на страни грађана који су ометали и угрожавали полицију, али и друге грађане који су учествовали на скупу.

Окривљени Далибор Ђорђевић у наставку претреса рекао је да га је Андреј Вучић ударио у браду када су четири грађанина покушала да пробију кордон и када су јурнули ка командиру Предрагу Ћирковићу, наводећи да су се четири грађанина пре самог инцидента понашали "бахато" и изгледали као да су из "криминогене средине".

Ђорђевић је рекао да после ударца није ишао код лекара и да нема документацију о повреди зато што је одмах након инцидента уследио позив на разговор у Владу Србије, где их је дочекао премијер Александар Вучић. "У том разговору премијер је желео да чује шта се догодило, а када је добио извештај рекао је да је сада све завршено и да се вратимо задацима", рекао је Ђорђевић и додао да му је премијер, након што му је рекао да је добио ударац у браду, рекао: "Лажеш".

Златко Гигић је рекао да је током инцидента један од четири грађанина на њега потегао пиштољ и притом псовао и назвао га "чобанином".

Гигић је објаснио да је тада потегао палицу како би заштито себе и остале и тек када је тај грађанин престао да пружа отпор рекао је да је војно лице, али код себе није имао налог да је на дужности, нити моторолу да комуницира са надређенима, већ телефон.

"Дозвољен му је један позив и он је рекао 'Шефе, направили смо срање. Вадите нас'", испричао је Гигић.

Раде Матић потврдио је да је после инцидента био позван на састанак код премијера. На састанку су, како је навео, били и сами учесници инцидента.

Према његовим речима, након упућеног извињења, премијер је одговорио да се "десио неспоразум и да су сви напети". "Даљи ток разговора не бих да коментаришем да не би случај добио политичку конотацију", рекао је Матић.

Такође је истакао, да је тога дана био поремећен систем командне одговорности, а да припадници његовог вода нису били под његовом надлежношћу.

Матић сматра да нема основа да буде оптужен за то да као старешина није спречио прекомерну употребу силе.

Бобан Лекић навео је да је после инцидента на лице места дошао и министар здравља Златибор Лончар, који је питао да ли се ту догодио инцидент и уредно се на захтев жандарма легитимисао и представио.

Жандарми су оптужени због сумње да су као саизвршиоци починили кривично дело напада на војно лице у вршењу службе у стицају са кривичним делом злостављања и мучења. Окривљенима се оптужницом Вишег јавног тужилаштва у Београду на терет ставља и кривично дело злоупотребе службеног положаја.

На њиховом првом појављивању у суду, када је прочитана оптужница, они су се кратко изјаснили да нису криви. Њихови адвокати истакли су да је оптужница "криво постављена", нејасна и да није индивидуализована одговорност полицајаца.

Кривичним пријавама полиције против припадника Жандармерије придружио се и заштитник грађана Саша Јанковић, који је поднео и пријаве против припадника Војне полиције, али су оне одбачене.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара