Опет укинуто решење о притвору за Радоњића и Ромића

Апелациони суд у Београду поново је укинуо о решење којим је продужен притвор двојици бивших припадника Државне безбедности Милану Радоњићу и Ратку Ромићу, окривљених за убиство новинара и власника "Дневног телеграфа" Славка Ћурувије 1999. године, али не и притвор окривљенима.

То је трећи пут за месец дана како Апелациони суд, усваја жалбе одбране и укида решење о продужењу притвора, рекла је за Танјуг бранилац Радоњића и Ромића Зора Добричанин Никодиновић.

Том одлуком је Спрецијалном суду наложено да поново одлучи о притвору Радоњићу и Ромићу у којем су тачно годину дана - од 13. јануара 2014. године и јасно наведе због чега сматра да они морају да буду у притвору "због узмемирења јавности".

Према речима портпарола Апелационог суда у Београду Мирјане Пиљић, по налажењу тог суда "ни у овом решењу првостепени суд није чињенице, којима је дао карактер одлучних - својство и професију Ћурувије и окривљених припаднијка ДБ-а, довео у јасну и недвосмислену везу са претпосталвјеним узнемирењем јавности које би настало пуштањем окривљених на слободу".

Такође није јасно повезао ни зашто би то резутирало угрожавањем несметаног и правичног вођења кривичног поступка, ни зашто вођење поступка захтева меру притвора, као најтежу од законом прописаних мера, за обезбеђење тог циља, рекла је Мирјана Пиљић Танјугу.

Специјалном суду у Београду је наложено да поново размотри све околности под којима је кривично дело извршено, утврди мотиве и друге разлоге и онда одлучи о притвору.

Аплеациони суд је ово решење донео 6. јануара, претходно је у децембру два пута укидао решење о продужењу притвора.

Иначе у току је допуна истраге против Радоњића, Ромића, као и тадашњег начелника Ресора ДБ-а Радомира Марковића и припадника резервног састава тог ресора Мирослава Курака због убиства Ћурувије коју спроводи Тужилаштво за организовани криминал.

Сви су оптужени за тешко убиство.

Марковић се терети да је то дело извршио у подстрекавању, а остали су оптужени као саизвршиоци. Марковић је у затвору у Пожаревцу на издржавању казне затвора од 40 година, а Курак није доступан правосудним органима и за њим је расписана међународна потерница.

Ћурувија је убијен на Ускрс, 11. априла 1999, током НАТО бомбардовања СР Југославије, а са њим је у том моменту била и његова пријатељица Бранка Прпа.

Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на вођу СПО - Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999.

Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду и за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године.

Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и у току им је поновљено суђење.

Због протеста адвоката, истражне радње у којима је неопходно присуство браниоца не могу са се спроведу, а не могу да се одрже ни суђења.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво