Читај ми!

Амиџић: Није било злостављања заточених на Мањачи

У наставку суђења Ратку Младићу пред Хашким трибуналом, сведок одбране бивши официр ВРС Бошко Амиџић негирао је да су 1992. Муслимани у војном заробљеничком логору на Мањачи били злостављани.

Тадашњег команданта Војске републике Српске генерала Младића (72) оптужница терети за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина имао размере геноцида.

Амиџић, који је био шеф интенданске службе Првог крајишког корпуса ВРС, потврдио је да је на Мањачи било мање намирница него што би требало, али је тврдио да је "тако било свима" и да су заробљеници јели исту храну као и њихови чувари, преноси Бета.

Помоћ су доносила добротворна друштва, муслиманско Мерхамет и католичко Каритас, навео је сведок. Амиџић је, међутим, оповргавао извештаје тих организација с чијим је представницима обилазио логор да су заробљеници на Мањачи били злостављани.

Ти извештаји "нису одражавали стање ... Исто смо гледали, а другачије причали ... Они су потенцирали нехуман однос, малтретирање, мучење", посведочио је Амиџић.

По Амиџићевим речима, нетачна је и изјава сведока оптужбе Османа Селака да су представници Мерхамета из Мањаче преузели тела "четрдесетак" убијених Муслимана ради покопа.

Као доказе о малтретирању заробљеника, Тужилаштво се, током унакрсног испитивања, позивало на извештај Међународног комитета Црвеног крста да су на заробљеницима били "видљиви трагови недавног пребијања".

Сведок је прво рекао да "не може да каже да то (трагове) није видео", али да они нису били свежи, да би потом променио тај исказ и тврдио да "није то видео".

Тужилац је, затим, Амиџићу предочио да су представници Мерхамета обавестили команданта Првог крајишког корпуса Момира Талића да су на Мањачи већином затворени "мирољубиви грађани" који су "изгладњивани и тучени", а трећина њих је повређена.

"Није тако", одговорио је Амиџић, који није присуствовао састанку, тврдећи да се та жалба односила на "друге логоре" које је "држала цивилна полиција". Генерал Талић је, по сведоку, обећао да ће "утицати" на шефа регионалне полиције Стојана Жупљанина да услови у тим центрима буду побољшани.

Генералу Талићу суђено је пред Трибуналом по оптужници за злочине против човечности, али је он умро пре краја процеса. Стојана Жупљанина, суд у Хагу неправоснажно је осудио на 22 године због злочина у Босанској крајини.

Амиџић је рекао и да "није знао" за убиство двојице угледних Муслимана на Мањачи. "Ја нисам био упознат с убиством ниједног заробљеника" на Мањачи.

Младићев сведок потврдио је да га је, као и друге официре ВРС, плаћала Војска Југославије, која је босанским Србима достављала и муницију и другу војну опрему.

Генерала Младића, Амиџић је описао као "праву војничину" која "тражи ред, рад и дисциплину и то на принципу личног примера", "врло одлучног и принципијелног".

"Никада, заиста никада, ме није разочарао", нагласио је Амиџић.

Генерал Младић ће одбрану наставити сутра, исказом следећег сведока. Оптужен је и за геноцид у Сребреници; терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперским нападима и узимање за таоце припадника Унпрофора, током рата у БиХ.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво