Читај ми!

Хашки трибунал ослободио Перишића

Апелационо веће Хашког трибунала ослободило бившег начелника Генералштаба Војске Југославије Момчила Перишића, који је 2011. године осуђен на 27 година затвора. Перишић пуштен из притвора, сутра долази у Београд.

19.20 - Уколико не буде правно-техничких проблема, Перишић ће у петак у 11 часова авионом Владе Србије полетети са ротердамског аеродрома за Београд, рекао премијер Ивица Дачић.

18.45 - Перишић је пуштен из притвора у Трибуналу, а у Београд ће отпутовати сутра, редовном линијом ЈАТ-а.

17.43 - Генерал Перишић ће се вратити у Београд "што је пре могуће", највероватније сутра, редовним летом ЈАТ-а, незванично сазнаје Танјуг.

15.56 - Апелационо веће Хашког трибунала ослободило Момчила Перишића. 

15.00 - Почело изрицање коначне пресуде Момчилу Перишићу.

Апелационо веће Хашког суда ослободило је бившег начелника Генералштаба Војске Југославије, генерала Момчила Перишића, који је, претходно, осуђен на 27 година затвора.

У септембру 2011, првостепено веће Трибунала осудило је генерала Перишића (68) на 27 година затвора због помагања и подржавања артиљеријских и снајперских напада на цивиле у Сарајеву са положаја Војске Републике Српске 1993-95 и убиства око 7.000 Муслимана и премештања становништва Сребренице у јулу 1995. године.

Перишић је био осуђен и зато што није спречио и казнио починиоце ракетних напада на Загреб у мају 1995, у којем је погинуло седам цивила, на основу налаза да је имао ефективну команду и контролу над Војском Републике Српске Крајине.

Поништавајући данас ту пресуду, жалбено веће Трибунала је, усвајајући жалбу оптуженог, утврдило да помоћ коју је Војска Југославије, на челу с Перишићем, пружила Војсци Републике Српске није била дата с "конкретним упутством" да буде употребљена за чињење ратних злочина у Сарајеву и Сребреници, већ за "општи ратни напор" ВРС.

"ВРС није ни де јуре, ни де факто била подређена ВЈ", рекао је  председавајући судија Теодор Мерон.

По пракси Трибунала, "конкретно упутство" је нужан услов за успостављање везе између стране која пружа војну помоћ и директних починилаца злочина. Према данашњој пресуди, првостепено веће погрешило је када тај стандард није применило при процени да ли је Перишић помагао и подржавао злочине ВРС.

Жалбено веће поништило је и првостепену пресуду да је Перишић крив због тога што није спречио и казнио починиоце ракетног напада на Загреб са положаја снага Републике Српске Крајине у мају 1995, у којем је погинуло седам цивила.

Правоснажном пресудом утврђено је да Перишић није имао непосредну команду и контролу над Српском војском Крајине, иако су у њу упућивани официри ВЈ преко посебног персоналног центра Генералштаба ВЈ.

Перишић ће бити ослобођен из притвора Трибунала чим то буде практично могуће.

Ослобађајућа пресуда генералу Перишићу изазвала је бројна реаговања домаће политичке јавности.

Осам година у притвору и на привременој слободи

Првобитна оптужница против Перишића подигнута је у фебруару, а обелодањена 7. марта 2005, када се Перишић добровољно предао и истог дана пребачен у надлежност Међународног кривичног суда за бившу Југославију. Два дана касније је у првом појављивању пред судијом изјавио да није крив ни по једној тачки оптужнице.

Од јула 2005. године био је на привременој слободи у Србији, а у притвор Хашког трибунала вратио се 18. септембра 2008. Перишић је више пута на привремену слободу био пуштан и током процеса.

Суђење генералу Перишићу почело је пред Трибуналом 2. октобра 2008, а тужиоци су извођење својих доказа завршили у децембру 2009. Доказни поступак одбране окончан је у јануару, а завршне речи одржане су крајем марта 2011.

Претходна пресуда Перишићу, била је прва пресуда којом је у Трибуналу неки званичник Савезне Републике Југославије проглашен кривим за злочине почињене током рата у БиХ. За злочине почињење у Хрватској (у Вуковару и Дубровнику) осуђени су официри ЈНА Миле Мркшић, Веселин Шљиванчанин, Павле Стругар и Миодраг Јокић.

Претходна пресуда генералу Перишићу донета је већином гласова трочланог већа, уз супротно мишљење председавајућег судије, Баконеа Молотоа, из Јужне Африке. Чланови већа били су судије Педро Давид из Аргентине и Францускиња Мишел Пикар.

Суђење је почело у октобру 2008, а завршне речи су изнесене крајем марта 2011. У току 198 дана суђења, претресно веће је саслушало 108 сведока тужилаштва и 28 сведока одбране.

На пресуду се жалила одбрана, која је тражила да се генерал Перишић ослободи по свим тачкама оптужнице. Тужилаштво, које је у завршној речи тражило казну доживотног затвора, није уложило жалбу.

У жалбеној расправи, крајем октобра прошле године, заступници одбране и оптужбе били су позвани да одговоре на питања да ли је кадровска, логистичка и материјална помоћ коју је Перишић пружао српским војскама у Хрватској и БиХ, била усмерена на помагање и подржавање злочина или је само подржавала њихове ратне напоре.

Број коментара 94

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво