Читај ми!

Мисија ММФ-а у Београду

Главне теме разговора са делегацијом ММФ-а дефицит и ребаланс буџета. Аранжман из предострожности биће постигнут, јер је то заједнички интерес и грађана Србије и те финансијске институције, рекао за РТС потпредседник Владе Божидар Ђелић.

Мисија Међународног монетарног фонда стигла је у Београд, где ће до краја месеца са српским властима разговарати о склапању аранжмана из предострожности.

До краја ове недеље, представници ММФ-а обавиће техничке разговоре са представницима српских власти, а званични разговори почеће 22. августа, пленарним састанком у Народној банци Србије. Дефицит и ребаланс буџета биће теме разговора са делегацијом ММф-а. 

Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић рекао је да је Србија пре три године била прва земља у региону која је тражила потписивање аранжмана са ММФ-ом, што јој је помогло да одржи стабилност, за разлику од Америке и других земаља у којима је дошло до снижавања кредитног рејтинга.

"Уверен сам да ћемо постићи договор који подразумева да следеће године, сходно фискалним правилима, буџетски дефицит не пређе 3,2 одсто БДП-а, што јесте изазов", рекао је Ђелић гостујући у Дневнику РТС-а.

Према његовим речима, постизање договора је битно и због тога што последњих неколико дана еконосмке вести из света нису добре.

"Имали смо напад на Француску са стране тржишта капитала, а раст Немачке у другом кварталу био је само 0,01 одсто, па је тако застао економски мотор Европе, и то је разлог више да имамо одговорну политику и да Србија у сваком случају одржи стабилност", нагласио је Ђелић.

Споразум са ММФ-ом отвориће Србији капије за тржиште капитала, за прву еврообвезницу коју ће издати на међународном тржишту капитала и на тај начин, сматра Ђелић, обезбедиће се да буџет буде формиран и спроведен без застоја.

Потписивање споразума са ММФ-ом је интерес и грађана и ММФ-а, који као светска институција пази да стабилност у свету буде обезбеђена, а важно им је, како каже Ђелић, да и на Балкану постоји макорекономска стабилност. 

Договор са ММФ-ом, који зависи од тога да ли држава има решење како да покрије јаз између прихода и расхода, био би добра порука инвеститорима и одразио би се на висину камата по којима се задужују држава и предузећа.

Вицегувернер Народне банке Бојан Марковић каже да ће до закључења споразума са ММФ-ом доћи ако се нађе начин да се остане у оквирима планираног буџетског дефицита.

Буџетом је за ову годину предвиђено да мањак у државној каси буде до 4,2 одсто бруто друштвеног производа, што је 120 милијарди динара.

За седам месеци, мањак је већ 87,8 милијарди. У Министарству финансија тврде да имају план како да одрже дефицит у законском оквиру и најављују ребаланс буџета после разговора с ММФ-ом.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара