Штит од банке

Према новом закону који је припремила НБС, грађани ће убудуће имати иста права као и банке и лизинг компаније. Банкари кажу да нису задовољни, јер ће имати превише посла и трошкова, а мало права.

Пракса да је банка увек у праву и да нема ефекта да се клијенти жале на њене одлуке, ускоро би требало да постане прошлост.

Народна банка Србије припремила је Закон о заштити корисника банкарских и услуга лизинг компанија, по којем ће обе стране, убудуће, имати иста права. Банкари нису задовољни, је ће, како кажу, имати превише посла и трошкова, а мало права.

Банке у Србији од накнаде за вођење рачуна, уплате, мењачких послова, издавање потврда за обраду кредита или превремно враћање дуга зарађују више него од камата.

"Наше анализе су показале да су банке зарадиле 27 милијарди динара по основу накнада. Претпоставка је да ће до краја године бити 35 милијарди динара по основу тих накнада", каже Душан Узелац са сајта Каматица.

Ускоро ће та зарада бити мања. По Закону банке ће морати да, у писаној форми, бесплатно обавештавају клијенте о стању рачуна или кредита најмање једном годишње, да не наплаћују извештај из Кредитног бироа, ни гашење картице или текућег рачуна.

Провизија се неће плаћати за подизање већих износа са рачуна. Умањује се и накнада за обраду кредита на 0,5 до један одсто позајмице. Кредит ће се отплаћивати по курсу по којем је и одобрен. У року од 14 дана може се одустати од одобреног кредита, без плаћања пенала.

За променљиве камате мора бити прецизно наведено од чега зависе. Банке ће све то морати да примене и на већ одобрене кредите који, када закон ступи на снагу, буду у отплати.

"Око повезаних уговора има одредби које нису јасне, има одредби о ретроактивности примене закона", рекла је Драгиња Ђурић из Банке Интеза.

Рекламе ће морати да буду прецизније са наглашеном ефективном каматом. За кредите са нула одсто камате морају да се наведу услови за такву позајмицу. Непоштовање закона доноси казну од пола милиона динара.

Вицегувернер Народне банке Србије Мира Ерић-Јовић рекла је да је та институција предвидела две врсте санкција за непоштовање закона - преузимање новчаних казни од стране Народне банке по приговорима клијената и прекршаје који су судски поступци.

У Народној банци обећавају да ће Скупштини доставити закон на усвајање до Нове године, и да ће без обзира на примедбе бити сачувана суштина, а то значи да ће њиме права грађана и привреде бити изједначена са правима банака и других финансијских институција.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво