Балканска нуклеарка на чекању

Одлуку о учешћу у градњи нуклеарке Белене Влада ће донети када буде урађена студија изводљивости, одговор је Србије Бугарској. Србија жели да у пројекту учествује са већим процентом од пет, па можда и седам одсто, сазнаје РТС.

Србији су потребни нови енергетски капацитети, али одлуку о учешћу у градњи нуклеарке Белене Влада Србије ће донети када буде урађена студија изводљивости. То је, како РТС сазнаје,  у најкраћем, одговор на понуду бугарског премијера.

У понедељак је премијер Бугарске Бојко Борисов званично позвао Србију и Хрватску да се до суботе изјасне о учећу у том пројекту.

Поред Руса, Бугарска је одлучна да у градњу нуклеарке Белене укључи бар једног партнера из Европе.

Хрватској се понуда не уклапа у енергетску стратегију јер већ има нуклеарку. А Србија, са друге стране Дунава, за Бугарску је природни партнер па макар и са један, до један и по одсто удела, у том послу.

Како РТС сазнаје Србија жели да у пројекту учествује са већим процентом од пет, па можда и седам одсто.

Министар енергетике Петар Шкундрић каже да је принципијелан став остао непромењен.

"Србија је заинтересована да учествује на овом пројекту јер је то један од великих регионалних и европских пројеката", истиче министар Шкундрић.

Утврђивање програма и цена

За Србију је важно прецизно утврђивање програма сарадње и тачна цена тог посла. Предвиђена је градња два реактора од по 1.000 мегавата.

Првобитна цена нуклеарке била је четири милијадрде евра, а сада се помиње чак девет милијарди.

Илија Плећаш из Винче каже да за једну нуклеарну електрану треба најмање 2,5 милијарде долара.

"Тешко да једна земља средњег или нижег статуса сама то себи да приушти. Међутим у једној оваквој варијати са удруженим снагама, средствима и капацитетима све би могло лакше да се уради. Мислим да је то за Србију јако добра ствар", оцењује Плећаш.

Поједини стручњаци ипак не виде корист од Белена, јер је кажу да је профит неизвестан пошто цену струје диктира тржиште.

Консултант за страна улагања Милан Ковачевић смтра да би било потпуно нерационално да Србија у тај пројекат уђе са малим процентом.

"Требало би што пре укинути наш закон и омогућити да се и код нас изгради једна таква електрана", истиче Ковачевић.

Пројекат за Белене направљн је још 1986. године али за њега није било пара. Поново је покренут пре четири године када је на тендеру руски "Атомстројекспорт" добио посао главног извођача.

Укључио се и немачки RWE, а крајем прошле, поново, због недостатка новца, одустао.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара