Албанија у "Јужном току"?

Русија разматра могућност да се гасовод "Јужни ток" прошири и на Албанију. Међудржавне споразуме Русија је до сада потписала са Србијом, Мађарском, Грчком, Словенијом, Хрватском и Аустријом.

Заменик министра иностраних послова Русије Владимир Титов најавио је могућност да се Албанија укључи у пројекат гасовода "Јужни ток" који ће преносити руски гас до Европе.

Након разговора Титова са албанским премијером Саљијем Беришом, Титов је изјавио како постоји могућност да се гасовод прошири и на Албанију.

Руски "Гаспром" и бугарски енергетски холдинг ЕАД потписали су споразум о изради студије изводљивости бугарске деонице гасовода "Јужни ток". Нова деоница, према најавама, могао би да буде и крак кроз Албанију.

"Реализација пројекта изградње гасовода 'Јужни ток' се одвија по плану", изјавио је први човек "Гаспрома" Алексеј Милер.

Преко бугарске територије руски холдинг транспортује гас за Турску, Грчку и Македонију. У децембру 2006. године уговор о транзиту између "Гаспром експорта" и компаније "Булгаргас" је продужен до 2030. године.

У јулу 2010. године потписана је "карта пута" са прецизираним приоритетима на изради студије изводљивости бугарске деонице.

Гасовод "Јужни ток" представља заједнички пројекат италијанске енергетске компаније „Ени", руског „Гаспрома" и француске групације „Електрисите де Франс".

Међународни, регионални гасовод "Јужни ток" водиће по дну Црног мора, од руског до бугарског дела обале, а потом ће се гранати у два крака - према Грчкој и Италији, односно преко Србије, Хрватске, Словеније и Мађарске, ка Аустрији.

Планирано је да капацитет подводног дела гасовода износи 63 милијарде кубних метара гаса годишње. Најављено је да ће први крак почети да ради крајем 2015. године.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво