Читај ми!

Копач: Цена струје за домаћинства морала би да се повећа

Директор Секретаријата Енергетске заједнице Јанез Копач рекоа је да би цена електричне енергије за домаћинства морала да се повећа, док би помоћ социјално угроженима била намења само онима којима је то најпотребније.

На седници скупштинског Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику, на којој је представио годишњи извештај о напретку Србије у имплементацији прописа из области енергетике, Копач је рекао да су цене електричне енергије у Србији за предузећа приближно као и у ЕУ, али да су за домаћинства далеко ниже.

"Неко мора то да плати, а тај неко је индустрија. На тај начин Србија и земље у региону, међу њима најмање Црна Гора, губе конкурентност својих предузећа", наводи Копач, који се претходно састао са председником Вучићем.

Каже да Србија треба постепено да почне и са зарачунавањем цене на угљендиоксид у призводњи струје, али у почетку без плаћања и да ће ту иницијативу предати ЕПС-у.

Каже да је Србија још увек међу првима у региону у сектору струје, али да је нажалост веома далеко иза других у сектору гаса.

Навео је да је прекршајни поступак против Србије због изостанка реформи у Србијагасу најстарији поступак у ЕЗ који се води још од 2013. године.

Копач је рекао да је Србија пре пет година у свим тим секторима била далеко прва у целом региону, а да данас заостаје за неким земљама.

"Неке од њих, Црна Гора, Северна Македонија, Албанија и Украјина ишле су брже у реформама, док је Србија мало остала у месту", каже Копач.

Као велики проблем наводи субвенције на угаљ за које каже да нису дозвољене, а које су веће од субвенција за обновљиве изворе енергије.

Он је на седници одбора, којој је присуствовала и потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић, рекао да Србија није постигла обавезујући циљ да удео енергије из обновљивих извора у коначној потрошњи буде до 27 одсто и да је тренутно на нивоу од 21 одсто.

Копач је рекао да су инвестиције у области соларних електрана и ветропаркова биле блокиране због неповољних фид-ин тарифа.

Отварање врата за нове инвестиције 

Он је, међутим, навео да ће нови закон о обновљивим изворима енергије, чије усвајање се ускоро очекује, отворити врата за нове инвестиције.

Каже да су за животну средину највећи проблем емисије сумпордиоксида.

"Емисија сумпордиоксида у Србији је 2019. била шест пута већа него што су дозвољене по српским правила, још више ако се упореди са правилима ЕУ", рекао је Копач.

Навео је да Србија усвојила Национални план смањења емисија и одлучила да затвори неке од термоелектрана, а да су проблем Костолац и "Никола Тесла".

"То ће бити веома компликовано за српски електроенергетски систем. Надам се да ће Србија ту поштовати те рокове", рекао је Копач.

Изразио је задовољство због реформи које је покренула потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић.

"После много година када се није ништа дешвало сад се много тога дешава у области реформи", рекао је Копач.

Министарка Михајловић је нагласила велику подршку Енергетске заједнице у изради четири нова закона из области енергетике и рударства.

"Настављамо даље нашу сарадњу, посебно кад је реч о стручној помоћи коју можемо да добијемо. Верујем да смо на добром путу кад је реч о новим инвестицијама, посебно у соларну енергију и енергију ветра", рекла је Михајловић и навела да је заједнички циљ већа енергетска безбедност.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво