Читај ми!

Празнична курсна грозница

Раст евра пред новогодишње празнике је тренд последњих година. Привредници упозоравају да би нагли скок евра био погубан за пословне резултате и траже стабилан и предвидив курс.

За годину дана, динар је готово 10 одсто слабији у односу на евро. Иако је последњих година евро јачао пред новогодишње празнике, економисти и стручњаци имају различита мишљења о томе да ли нас то чека и ове године. Привредници упозоравају да би нагли скок евра био погубан за пословне резултате и траже стабилан и предвидив курс.

У последња три месеца није било великих промена курса евра. Привредници то поздрављају, али наводе да то што је стабилан, не значи и да је курс реалан.

Директор компаније "Металац" у Горњем Милановцу Петрашин Јаковљевић каже да курс који много осцилира у кратком року нама не одговара.

"Нисмо ни заговорници тога да кукамо на курс, сналазимо се у предвидивој ситуацији. Ако није предвидива онда сигурно губимо", каже Јаковљевић.

Радосав Шошкић из панчевачког "Динопласта" каже да курс мора да буде реалан и у који треба урачунати инфлацију задњих пет година.

У јануару за евро је било потребно 103 динара и то је његова најнижа овогодишња вредност. Највише је вредео у августу - 119 динара. Овог месеца средња вредност евра је око 113 динара.

Раст евра пред новогодишње празнике тренд је последњих година и није искључено да се неће наставити и ове.

"Пада нам извоз у тим месецима и повећава се увоз енергената као и обавеза свих наших домаћих ентитета за отплату кредита који су дошли из иностранства, то су велике количине девиза које излазе из Србије и самим тим велики притисак на динар", каже Славко Царић из Ерсте банке.

Царић каже да у овом моменту не види одакле би дошла нека већа девизна средства.

Као трачак наде да великог померања евра навише неће бити наводи се долазак наших грађана из иностранства за време празника, али економисти имају и друге аргументе.

"Мислим да ће се курс стабилизовати до краја године, јер је у интересу државе да, због дужника, пре свега грађана и великих предузећа курс буде одржан на том нивоу да се не би заоштрио проблем уредног сервисирања дугова предузећа и грађана", каже професор Ђорђе Ђукић са Економског факултета у Београду.

У међувремну, опрез у мењачницама. Мало се и продају и купују девизе. У поређењу са истим периодом од пре годину дана промет је мањи за трећину. То не чуди, ако се зна да је у међувремну евро ојачао 10 процената и забележена инфлација од око 13 одсто.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво