Читај ми!

Идућа година преломна у финансијама

Кључни преокрет у 2013. години биће повећање извоза, каже министар Млађан Динкић који очекује раст извоза за више 2,2 милијарде евра, чиме ће укупан обим извоза достићи 10,8 милијарди евра. Договор са ММФ-ом даје сигурност економији, рекао економиста Јуриј Бајец.

Министар финансија и привреде Млађан Динкић изјавио је да ће прелом који се у наредној години очекује у јавним финансијама, расту извоза и економски раст од 2014. године, условити раст запослености и благо повећање животног стандарда.

Динкић је на скупу "Изазови економске политике Србије у 2013. години", у организацији Научног друштва економиста, рекао да је највећи изазов економске политике за наредну годину како истовремено преполовити буџетски дефицит и зауставити раст јавног дуга, а повећати запосленост.

Према његовим речима, то није могуће остварити у исто време због чега је приоритет да се стабилизују јавне финансије, што је најлакши део посла.

Како је нагласио, после тога следи завршетак реструктурирања државних предузећа, прелом у расту извоза и спровођење структурних реформи ради дугурочне стабилизације.

Динкић је нагласио да ће кључни преокрет у 2013. бити повећање извоза пошто ће се први пут видети ефекти средњорочних инвестиција у аутомобилској индустрији и друге гране.

Министар је навео да се у наредној години очекује раст извоза за више од 2,2 милијарде евра и његов укупан обим од 10,8 милијарди евра.

Динкић је прецизирао да ће таквом расту допринети увећање извоза "Фијата" од 1,6 милијарди евра, као и Рафинерија нафте у Панчеву од 600 милиона евра.

Он је напоменуо да у такав раст извоза нису рачунали ефекти покретања Железаре Смедерево и пољопривредне сезоне, услед чега би експорт Србије у идућој години могао да порасте и више.

"Велики смо оптимисти за извоз у 2013. години и на томе базирамо кључ наше стратегије за будућност", рекао је министар.

Реална политика Владе за 2013. годину

Економска политика Владе Србије за наредну годину је реална, али постоје изазови у примени сруктурних реформи, оценили су економисти на скупу "Изазови економске политике Србије у 2013. години".

На скупу који је одржан на Економском факултету у Београду, сарадник Економског института Миладин Ковачевић рекао је да је економска политика за наредну годину реално направљена, али је изразио сумњу у вези са политиком за 2014. и 2015. годину.

"Фискална консолидација започета је оправдано радикално јер смо били пред понором у јавним финасијама, али фискалне мере уведене крајем 2012. даће пун ефекат следеће године и ту ће се исрцпети", упозорио је Ковачевић.

Он је нагласио да је наставак фискалне консолидацје неопходан кроз смањење расхода државе и да подразумева реформу јавног сектора у којој је један од фокуса пензијска реформа.

Економиста Милојко Арсић казао је да нема примедби на економску политику Владе за 2013. годину и оценио је амбициозном, али остваривом.

Он је истакао да су субвенције могле да се смање више него што је то предвиђено будзетом за 2013-ту и да започне смањење броја запослених у јавном сектору, али да је "генерално економска и фискална политика за 2013-ту релативно добра и примерена". 

Члан Фискалног савета Србије Никола Алтипармаков оценио је економске мере које је Влада до сада предузела као "гашење пожара" и подсетио да су те мере биле повећање пореза и контрола раста плата и пензија.

"Колико год су те мере биле непопуларне оне представљају лакши део посла, а сада у 2013-ој Србији предстоји тежи део, а то су структуралне рефроме", истакао је Алтипармаков.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво