Читај ми!

Лековито биље лечило би и беспарицу

Гајење лековитог биља се ретким произвођачима исплати, али било би још боље да је држава обезбедила субвенције. Мада део производње и извозимо, домаће потребе за том сировином су велике, па је велики и увоз, углавном из суседних земаља.

Све је више пољопривредника у Србији који традационално ратарство замењују гајењем лековитог биља. Према званичним подацима, у Србији је под плантажама 1.750 хектара, незванично две и по хиљаде.

Плантажно гајење најзаступљеније је у Војводини, мада и на југу Србије многа домаћинства гајењем лековитог и зачинског биља савлађују беспарицу.

Деценија је била потребна Љубинки и Миши Миловановић, из села Моравца, надомак Алексинца, да одлуче да баште поред Мораве замене плантажама матичњака, хајдучке траве и беле очајнице.

Сада имају хектар и по под лековитим биљем, за које имају сигуран пласман. Кажу, међутим, да се други у селу тешко одлучују да започну нови посао.

"Свима кажем све што ме питају. Ништа не кријем, лепо им објасним како се и шта сади. Они су задовљни и рамишљају о садњи зими, а када дође пролеће сви одустају", каже Миша.

Уситњене парцеле један су од највећих проблема произвођа на југу Србије. Недостатак механизације условљава и ангажовање великог броја радника, што поскупљује производњу. У Војводини је другачије, јер се користе системи за наводњавање, пољоприревдне машине и сушаре.

"Плантажирањем биљку можете да скинете у пуној зрелости, у правом тренутку када има највише активних супстанци. Биљку коју уберете са плантаже можете да скинете у исто време и онда добијате сировину уједначеног квалитета", каже Срета Бркић, руководилац биљне производње у Институту за заштиту лековитог биља из Панчева.

На југу Баната, у околини Баваништа, налазе се највеће плантаже лековитог биља у Србији. На више од 500 хектара засађени су нана, камилица, матичњак, босиљак и першун.

Јован Симеонов под першуном има пет хектара. Суша му је ове године умањила зараду, мада каже да сиров першун и даље продаје за седам динара, као и пре 10 година.

"Морамо да будемо задовољни, ја друго нема. Узео сам огромне тракторе, под кредитима сам од 60.000 евра. То мора да се врати, морам да радим и да вратим", каже Симеонов.

Према подацима Привредне коморе, у првој половини године извезли смо лековито и ароматично биље за 8,3 милиона долара. Произвођачи тврде да би робе било више, када би држава вратила пољопривредницима субвенције.

"То свакако није добро, јер нема стимулације, па ни производње. Да је другачије, било би сигурно и извоза", каже произвођач лековитог биља Власта Живков.

Иако многи тврде да је лековито биље наша шанса, Србија га и даље увози, камилицу из Хрватске, а самоникло биље из суседне Босне.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара