Читај ми!

Љуљање стандарда

Повећање ПДВ-а неки су искористили за неоправдано поскупљење. Овога августа промет у радњама смањен је 5,1 одсто у односу на исти месец прошле године. Влада је до сада учинила све што је могла, кажу у ресорном министарству. Савез самосталних синдиката Србије најављује протесте крајем октобра.

Новим поскупљењима стандард је додатно пољуљан. Повећање ПДВ-а неки су искористили за неоправдано поскупљење. Домаће тржиште је слободно, а Влада је до сада учинила све што је могла, кажу у ресорном министарству. Овога августа промет у радњама смањен је 5,1 одсто у односу на исти месец прошле године.

Код већине произвођача цене су повећане од 15 до 30 одсто у односу на исти период претходне године, а у појединим случајевима, повећани износи и до 100 одсто, тврде у синдикату.

Грађани кажу да успевају да преживе тако што купују најјефтиније и троше више него што зарађују.

Колика је дубина кризе види се и по томе да храну у Србији можете платити на одложено и до годину дана, а трговци, поред редовних снижења, нуде посебне попусте за незапослене или пензионере. И неке Београдске пекаре пред крај дана нуде све упола цене.

"Свакога дана од 19 до 21 час код нас у радњи је 50 одсто попуста. Тада је радња крцата. Муштерије су задовољне. Муштерије су без пара, такво је време", рекла је продавачица у пекари Мирјана Лабан.

Поскупљење меса у претходном периоду можда је најдрастичније. За годину дана свињетина је поскупела 190 динара, јунетина 130, а пилетина готово 100 динара по килограму.

Истовремено пасуљ је скупљи 100 динара, млеко 12, јогурт пет и по, а десет комада јаја коштају 26 динара више.

Због драстичног повећања цена, Синдикати прете протестима ако Влада не врати цене основних намирница.

"Дошли смо до тога да око 100 евра фактички у току једног месеца свакоме од грађана Србије нестане из џепа. Ако то претворите у то колика је просечна плата у Србији, то је малтене једна трећина плате смањена у овом моменту", навео је председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић.

Неки су искористили повећање ПДВ-а са 18 на 20 одсто и неоправдано подигли цене, кажу у Министарству трговине и напомињу да држава не може да ограничи произвођачке цене било ког производа нити то било где у свету данас постоји.

"Држава не може да уради ништа више од онога што је применила, а и друге мере које нам стоје на располагању ћемо применити као што су интервенције из робних резерви, као што је ограничење маржи,као што је бесцарински увоз", рекао је министар спољње и унутрашње трговине Расим Љајић.

Према његовим речима, и даље ће све то чинити како би стабилизовали тржиште и спречили даље поремећаје.

Асоцијација потрошача Србије предлаже Влади да усвоји европску праксу унапређеног социо-економског дијалога и у Социјално-економски савет буду укључени и представници потрошача.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво