Читај ми!

Кравченко: Гориво најјефтиније у региону

Цене горива у Србији ниже су од просечних у региону и НИС ће и убудуће урадити све што може да те цене буду најповољније у региону, изјавио генерални директор Нафтне индустрије Србије Кирил Кравченко. Најављене инвестиције у Рафинерију нафте Нови Сад.

Генерални директор Нафтне индустрије Србије (НИС) Кирил Кравченко изјавио је да су цене горива у Србији ниже од просечних у региону и најавио да ће НИС и убудуће урадити све што може да те цене буду најповољније у региону.

"Поштоваћемо правила државе и тржишну праксу и урадићемо све што од нас зависи да цене нафтних деривата буду најповољније у региону", рекао је Кравченко.

Генерални директор НИС-а је рекао да не зна да ли је могуће применити модел који је Француска применила за појефтињење горива, али се о томе може размислити. Француска је ради појефтињења цена нафтних деривате одлучила да се подједнако и држава и нафтне компаније одрекну једног дела своје добити.

Кравченко је оценио да има довољно могућности за преговоре о ценама нафтних деривата са свим "играчима" на домаћем тржишту, истакавши да на цене горива утичу сви учесници на тржишту, укључујући и државу са акцизном политиком а не само НИС који покрива 35 одсто малопродајног тржишта.

Поштујемо тржишна правила и социјалну одговорност, рекао је он и додао да су цене горива конкурентне и да ће НИС наставити са таквом стратегијом. Поновио је да су цене евродизела и бензина ниже од просечних у региону и да су јефтиније само у Македонији јер је у тој земљи акциза на нафтне деривате 50 одсто нижа него у Србији.

Кравченко је указао да је важно да се не промене правила на тржишту нафтних деривата и слободно формирање цена јер је то предуслов за, како је рекао, добру конкуренцију и добре цене на тржишту.

Инвестиције у Рафинерију

Нафтна индустрија Србије најавила је данас да ће инвестирати више од 100 милиона долара у модернизацију рафинерије у Новом Саду, која ће производити базна уља.

Генерални директор НИС-а Кирил Кравченко казао је на конференцији за новинаре у Београду да ће основна сировина за приозвидњу уља бити домаћа нафта типа "велебит" и да би инвестициони циклус требало да почне у 2013. години.

Рафинерија у Новом Саду моћи ће да производи до 180.000 тона висококвалитетних базних уља, од којих ће значајна количина бити намењена извозу, казао је Кравченко.

Заменик генералног директора НИС-а Николас Петри казао је да ће новац
за модернизацију и изградњу пет нових постројења у рафинерији бити обезбеђен из прихода компаније.

Према његовим речима, рафинерија нафте у Новом Саду, која је производила горива, била је затворане 2009. године јер су производни капацитети НИС-а били већи од потреба тржишта, а затим је током претходне две године производила рафинате за базна уља.

Петри је казао да је пројектовање нових погона у новосадској рафинерији започела америчка компанија Шеврон Лумус глобал .

Како су казали у НИС-у, поред домаће нафте "велебит" која је погодназа производњу нафтенских уља, рафинерија у Новом Саду ће као сировину користи и остатке из процеса хидрокрекинга у Рафинерији Панчево за производњу парафинских уља.

У НИС-у су казали да се нафтенска уља користе за аутомобилске гуме, хемијску индустрију, лакове, пластику и електроенергетику, док се парафинска угља користе на широком тржишту, за моторне, преносне и хидрауличне системе.

Предност рафинерије у Новом Саду је и доступност специфичне нафте из домаће производње, која је погодна за производњу базних уља, док су конкрентске рафинерије у Европи принуђене да нафту таквог квалитета увозе из Америке.

Већински власник НИС-а је руска компанија Гаспромњефт, са која поседује 56,15 одсто акција, док држава Србија има 29,9 одсто акција, а преостали удео је у рукама малих акционара.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се