Читај ми!

Да ли ће динар наставити да пада

Динар не престаје да слаби. Централна банка продала је 24 милиона евра да би одбранила курс. Економисти указују да спекулације око смене гувернера утичу на стабилност динара и показују колико је крхка независност централне банке.

Евро је достигао рекордну вредност. Средњи курс је премашио 118 динара. Од почетка године, европска валута је, у односу на динар, ојачала за 11 одсто, иако је Народна банка сваког месеца интервенисала на девизном тржишу. Централна банка и интервенисала и продала 24 милиона евра како би ублажила пад курса.

Чини се да је то питање да ли ће ево наставити да расте, питање од милион евра. За сада је једно сигурно - евро ће и сутра ојачати, за 13 пара и вредеће 118 динара и 68 пара, али немојте се изненадити ако вам у банкама буду продавали евро и за 122 динара, што је у четвртак био случај. Тиме је пробијена још једна психолошка граница раста евра, она од 120 динара.

Од почетка године када је евро вредео 103 динара, па до данас су се само померале и евро је јачао, иако је Народна банка од почетка године на одбрану динара потрошила милијарду и 333 милиона евра. Девиза нема, евро расте, а динар пада.

Поставља се питање до када то може да потраје. Радојка Николић из магазина "Бизнис" каже да ће то бити још неко време.

"Потребан је период после формирања владе што ће сигурно утицати психолошки на стабилност и с друге стране наставак разговора с ММФ-ом и подршка који ће они пружити утицаће да дође до извесне стабилизације", каже Николићева.

Према њеним речима, веће стабилизације неће бити уколико не буде већег девизног прилива.

У вези са сменом Дејана Шошкића, све је на нивоу спекулација. Чињеница јесте да су све јачи притисци на Шошкића да оде са позиције првог човека централне банке, али исто тако је познат и његов одговор да он неће поднети оставку.

Њега, по свему судећи, неће сменити ни актуелни Савет гувернера. У том случају, новој власти преостаје да мења Закон о НБС како би на гувернерско место довела свог човека, а најчешће се незванично помиње Јоргованка Табаковић.

Економисти кажу да и овакве спекулације утичу на стабилност динара и да показују колико је крхка независност централне банке.

Милан Ћулибрк из магазина НИН каже да су приче да ће доћи до промене на челу НБС, довеле до појачане нервозе.

"Свако ко има вишак имало динара, покушава одмах да их мења у девизе, то наравно појачава тражњу за девизама, а понуда је ионако мала", каже Ћулибрк.

Професор Факултета за економију, финансије и администрацију Небојша Савић каже да је јако важно да се успоставе институције монетране власти и да се истраје на континуитету монетарне политике која је до сада вођена.

"Ја бих рекао да Србија има модерну монетрану политику са циљаном инфлацијом и без обзира ко буде гувернер треба да настави да води ту полтику", каже Савић.

Смена гувернера не би била ништа ново, од 2000. године до данас Србија је имала четири гувернера и ниједан на тој функцији није остао до краја мандата који траје шест година. Дејан Шошкић Народну банку води последње две године.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво