Читај ми!

Безбедност у старачким домовима – ко их контролише и да ли је дозвољено пушење

У пожару у дому за старе синоћ је настрадало двоје људи, а петоро је повређено. Радослав Миловановић, директор Удружења приватних установа социјалне заштите, рекао је за РТС да не треба лицитирати да ли се то десило због опушка или упаљача. Ово је један несрећни случај, каже Миловановић.

Двоје људи је настрадало када је синоћ око 19 сати ватра букнула у делу дома за старе. Ватрогасци су евакуисали 73 корисника и осморо запослених. Петоро повређених у пожару у Дому за старе у Малом Мокром Лугу у стабилном је стању и смештени су на ВМА. 

Гостујући у Београдској хроници, Радослав Миловановић, директор Удружења приватних установа социјалне заштите, рекао је да ће надлежни органи и људи чији је то посао на крају рећи шта је тачно било.

 "Мислим да садa превише лицитирамо да ли је то био неки опушак или упаљач“, рекао је Миловановић.

Одговарајући на питање да ли је у домовима дозвољено пушење, Миловановић каже да у сваком случају постоји оно што је норматив и што је процедура.

"Али свака установа има своје одговорно лице и свој управни одбор који може да донесе некакве одлуке у складу са законом. А то је и да ли има пушење или нема. А тамо где има, на који начин се та просторија евентуално користи. Овде је садa било приче да је инсталација, да је неки продужни кабл, да је можда монитор неког компјутера. Ми смо сви помало непажљиви и у кућним условима – остављамо пуњаче за мобилне телефоне у струји“, навео је као примeр.

У августу продужење лиценце

Што се тиче Дома за старе у Малом Мокром Лугу, Миловановић је напоменуо да је реч о новом делу објекта. "Људи су у августу добили лиценцу, тј. продужење лиценце. Дом није нов, дом постоји, имају пуно искуства. И онда су додали још неколико соба и спратова, један добар део објекта и баш у том новом се десило ово што се десило", испричао је Миловановић. 

Подвлачи да су правила строга, строге су норме – шта се сме, шта се не сме, како се добија лиценца. 

Колико су честе контроле

Миловановић каже да контроле нису толико честе. "Ми их некада и прижељкујемо да буду чешће. У смислу да нам треба едукација, да нам треба неко да скрене пажњу“, навео је Миловановић.

Објашњава да често пролазите поред исте ствари и не примећујете је. "И онда неко прође ту и види нешто што је вама испред носа, што ви не примећујете. Навикнете се на нешто, као камичак у ципели, и живите с тим. А кад дође неко чија је то струка, он у сваком случају зна боље од вас. Ако је то инспекцијски надзор социјалне заштите или инспекцијски надзор сектора за ванредне ситуације, они би сигурно имали неку негативну конотацију, неку негативну реч да кажу у вези с тим нашим свакодневним радом", рекао је Миловановић.

Како каже, то треба сматрати као едукацију, односно превенцију.

Инспекције на терену до касно у ноћ

"Ово је један немили догађај, први званичан догађај са настрадалима у овој професији, а морам да вам укажем и на то: да дом није испуњавао све услове према МУП-у, односно Сектору за ванредне ситуације – било би много више настрадалих", каже директор Удружења приватних установа социјалне заштите.

Наводи да је у земљама региона и Европе забележено да десетине и десетине људи, чак и до 70 до 80 одсто од корисника, настрада у таквом инциденту. 

Што се тиче јучерашњег пожара, Миловановић каже да су све инспекције биле на терену до касну ноћ. 

Обавезна категоризација домова 

Миловановић је рекао да из 2009. године постоје уредба о разврставању по угрожености од пожара, разврставању објеката према угрожености.

"Тако да смо ми као установе социјалне заштите у другој категорији угрожености од пожара, чувена је тачка 10, где бисте морали имати рану дојаву пожара, да бисте имали хидрантну мрежу, обучене људе да користе хидранте, и сијасет апарата за гашење пожара, и да стално на шест месеци или годину дана проверавамо то знање", напомиње он.

Та друга категорија нас је додатно сврстала у обавезну 24-часовну заштиту за шта је задужена стручно оспособљена особа. 

Једна несрећан случај

"И сада од 300 објеката у једном се десио пожар, нажалост, два живота су изгубљена и то је стварно страшно. Али то је појединачан случај који се десио после ко зна колико година или се никада није десио", подвукао је Миловановић. 

"Строга су правила и не могу бити строжа. Значи, у свим земљама региона, буквално, и то потписујем, имамо најстрожа правила. И не може се даље од тога", навео је он. 

"Ово је један несрећни случај, изазван или неком лошом опремом, или је у тренутку био пад напона, или се нешто десило, буквално се може схватати као несрећни случај", закључио је Миловановић.

четвртак, 02. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво