Читај ми!

Математика између абакуса и таблета - множење и дељење не морају бити досадни

Хиљаду малих математичара из 10 земаља учествовало је на Седмој међународној олимпијади у менталној аритметици. У решавању писаног теста победио је Варга Гелет из Мађарске. У најзахтевнијој дисциплини, брзом рачунању без папира и оловке најбољи је био Издок Надаревић из БиХ. У укупном пласману, највише бодова је освојио Београђанин Исгандар Рустамзаде, који је добио титулу ученика генерације. Такмичење у још неколико дисциплина и даље траје.

Оно што је за тело теретана, за мозак је математика. Од одличне оцене у школи важније је научити се стрпљењу и раду - и то је главни разлог због којег се већина деце уписује на часове креативне математике и брзог рачунања. 

"Активира обим мождане хемисфере. Морамо пуно да напнемо све наше потенцијале да бисмо брзо успели да рачунамо, кроз ту технику заправо долазимо до онога што је нама важније, развој пажње, меморије, концентрације и визуелизације", објаснио је Владимир Новицки из Центра за развојну едукацију. 

Да множење и дељење нису досадни, а да од кореновања и степеновања не боли глава, децу уче наставници који их подстичу да математичке операције замишљају, а да као помоћ користе само руке и дрвену рачунаљку.

Михаило Марковић, ученик из Винче, каже да је његовим другарима фасцинантно кад рачуна на абакусу, а не на таблету. Каже да неки од њих желе да им објасни како се ради на абакусу, али неки не желе објашњење.

"Учимо много занимљивији начин математике и учитељица се труди да ми заволимо математику", каже Кристина Трајковић из Грачанице. 

Софији Јовановић из Грачанице математика је лепота, а образовање грана уметности. 

На такмичењу и деца из Канаде и Италије. Поред домаћих, најбројнији су били мали генијалци из суседних земаља.

"Много сам се спремала за ово. На Олимпијади у Скопљу сам освојила треће место", рекла је Ива Цветковска, ученица из Скопља. 

Чини се да су одрасли имали већу трему од деце која су и у надметању видела игру.

"У глави рачуна то на неки невероватан начин на који ни ми не знамо да израчунамо, и схвата то на неки посебан начин, логички", рекла је Јелена Бојовић, мама из Аранђеловца.

На првој олимпијади, пре шест година, победила је Теодора. Часови менталне аритметике помогли су јој и да упише факултет у Италији. 

"Прва промена коју су и моји родитељи видели јесте био напредак у самопоуздању, тако да ми је то помогло и у предметима који нису уско везани за математику", каже студенткиња Теодора Пелемиш.

Малишани од шест до 12 година најпре су радили писани тест, а онда су прешли на теже дисциплине. Анзан, рачунање напамет док се на екранима брзо смењују низови бројева. Суперфиналисти су решавали дупле низове, а бројеви су прешли у троцифрене.

субота, 04. мај 2024.
16° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се