Читај ми!

Оснаживање жена и охрабривање да пријаве насилнике предуслов за спречавање фемицида

Како би се спречили најекстремнији исходи родно заснованог насиља, Координационо тело за родну равноправност, поред законског оквира, истиче важност оснаживања жена и подршка њиховом охрабривању да пријаве насилнике као и подизања свести шире заједнице о одговорности сваког појединца у овим процесима.

У саопштењу се наводи даје Координационо тело за родну равноправност је, у складу са својим мандатом, као национални механизам за питања родне равноправности, посвећено и превенцији и спречавању свих облика родно заснованог насиља, укључујући фемицид као његову најдрастичнију последицу.

Наглашава се да су напори тог тела првенствено усмерени на обезбеђивање оквира за његово свеобухватно и системско решавање.

Држава је у претходном периоду урадила много по питању законодавног и стратешког оквира и јачања међуресорне координације, што је предуслов за ефикасно поступање и сарадњу свих надлежних ресора и пружање најадекватније подршке жртвама насиља. Свима нам је у интересу да се сваки такав злочин расветли, а јавност благовремено и адекватно буде обавештена, додаје се у саопштењу Координационог тела за родну равноправност.

У складу са донетом Стратегијом за спречавање и борбу против родно заснованог насиља, једна од иницијатива Тела је и формирање свеобухватног регистра података о починиоцима свих облика родно заснованог насиља.

Како се наглашава, тим регистром би се обезбедио континуитет у праћењу понашања пријављеног лица и унапредила процена ризика од свих облика родно заснованог насиља, као и услови за превентивно деловање.

Указује се на то да је у сарадњи са Мрежом "Жене против насиља“, установљен Дан сећања на жене жртве насиља који се обележава 18. маја.

У саопштењу се додаје да је од непроцењивог значаја у заједничкој борби против проблема родно заснованог насиља је допринос образовног система, као и медија који поред информативне, имају и улогу креирања друштвене свести о правилном разумевању, препознавању и реаговању на њега.

Због тога у оквиру пројекта "Интегрисани одговор на насиље над женама и девојчицама“ радило на превенцији кроз рад са најмлађима – дечацима и девојчицама, са починиоцима насиља, пружању подршке жртвама; увођењу родне равноправности у образовни систем.

Координационо тело за родну равноправност наставиће да активно учествује у увођењу конкретних мера и да уз подршку међународних партнера и цивилног друштва ради на превенцији најекстремнијих исхода родно заснованог насиља.

Међу кључним предусловима за то је оснаживање жена и подршка њиховом охрабривању да пријаве насилнике и подизање свести шире заједнице о одговорности сваког појединца у овим процесима, закључује се у саопштењу.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво