Мигранти у Србији, припреме за одлазак у нови живот

Бежећи од рата и у потрази за бољим животом, више од милион људи стигло је у Европу само у последњих годину дана. Зато Савет Европе сугерише европским земљама да мигранте што пре интегришу у друштво, и то дугорочно. С друге стране, Немачка очекује да 100.000 миграната без докумената оде из земље до краја године. У Србији је то питање регулисано Законом о азилу.

"Време је да Европа интегрише мигранте" – наслов је извештаја Савета Европе и задатак владама и парламентима. Спајање чланова породице, посао, заштита од дискриминације – само су неке мере које мигрантима треба да гарантују уклапање у друштво.

Иако је Србија, за већину, само земља кроз коју пролазе, Београдски центар за помоћ избеглицама планира да их, макар и накратко, укључи у друштво.

Иван Лалић из Центра за помоћ избеглицама "Миксер" у Београду каже да се мора почети од нечега, од малих предузетника, ресторана, брзе хране, заната. 

"Битно је направити пресек стања и дијагнозу, видети с ким имамо посла, они нису једнообразна група људи, има и лекара, инжењера, ИТ стручњака или необразованих људи и треба осмислити механизме како да они представе себе и своје могућности", каже Лалић.

Србија планира да мигрантима обезбеди учење језика који се говори у земљи у коју желе да оду, и да док овде бораве, образују децу...

Ненад Иванишевић из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања каже да је у припреми један програм који ће вероватно ускоро бити спроведен, на развијању вештина као припрема за одлазак особа у нови живот.

"Дакле, просто хоћемо да људима овде, ако се задрже, омогућимо стицање тих вештина као услов за интеграцију у западноевропским земљама", каже Иванишевић.

С друге стране, Европска унија одобрила је продужење појачаног надзора граница за пет држава како би се контролисао проток миграната. То важи за Данску, Шведску, Немачку, Аустрију и Француску, које су за већину миграната обећане земље.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
26° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара