Ариље, чија башта је најлепша?

Представљена је изложба "Најлепша башта Ариља", Изложба је део пројекта "Сепарација за спас планете", у оквиру којег је у Ариљу достигнут степен рециклаже од 7, 85 одсто.

У оквиру изложбе "Најлепша башта Ариља", у градском парку у Ариљу представљене су фотографије башти свих учесница такмичења, са циљем да се покаже колико жене у тој општини, бринући о својим домаћинствима, доприносе и читавој заједници у повећању степена рециклаже и очувања животне средине, наводи се у саопштењу ресорног министарства.

Тиме је завршен пилот пројекат "Сепарација за спас планете", који је покренут у септембру прошле године у Ариљу, са циљем да се унапреди стандард животне средине у складу са српским и европским принципима и законодавством, а како би се грађанима пружио највиши степен услуге сакупљања и одвожења отпада.

"Данас, општина Ариље има савремену опрему за управљање отпадом и раздвајање отпада у домаћинствима. Искуства и лекције из Ариља ће служити као пример осталим локалним самоуправама у Србији, али и Министарству, приликом дефинисања неопходних мера и потребних финансија за достизање циља у области раздвајања и рециклаже комуналног отпада, који подразумева 50 одсто до 2030. године", навео је Милан Стевановић, представник Министарства пољопривреде и заштите животне средине.

Пројекат примарне сепарације отпада општина Ариље спроводи у сарадњи са Министарством пољопривреде и заштите животне средине, а уз подршку Шведске и међународне организације ИМГ.

Џон Глејзбрук, менаџер програма у ИМГ-у, осврнувши се на одличне резултате пројекта, истакао је да је сепарација отпада на нивоу домаћинства од изузетне важности за чисту и здраву животну средину.

"Рециклирање је један од разлога, али исто тако и доприноси питању доброг управљања отпадом у свакој кући. Грађани могу све више да допринесу напретку по свим питањима заштите животне средине, о чему сведочи и резултат да је Ариље у априлу рециклирало чак 7,85 одсто од укупне количине комуналног отпада са 96 одсто корисног материјала (што је висок проценат у било којој земљи), а од септембра 2015. око 117 тона рециклажног отпада није завршило на депонији Дубоко", истакао је Џон Глејзбрук.

"Веома смо поносни што смо на територији општине Ариље постигли изванредне резултате и сматрам да степен рециклаже од скоро 8 одсто представља велику ствар не само са нашу општину, већ и за читаву земљу", истакао је Милијанко Митровић, директор ЈКП "Зелен" у Ариљу.

Након отварање изложбе „Најлепша башта Ариља", ученици основне школе "Стеван Чоловић" у Ариљу су извели и интерактивну радионицу на тему екологије и важности рециклаже и тиме показали да са својим учитељима, усвајају и негују здраве еколошке навике и, као најмлађи, доприносе очувању животне средине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара