Електронско здравство заживело у Македонији

Да би пацијенти брже долазили до здравствених услуга, а лекари помогли на време, неопходан нам је модернији и ефикаснији здравствени систем. То се протеклих година доста најављивало и већ годинама очекује. Како кажу у Министарству здравља, готово смо на корак да остваримо увођење интегрисаног информационог здравственог система. А наша екипа била је у Македонији, земљи која је на том пољу доста урадила, за шта добија и похвале из Европске уније, а чији модел и ми преузимамо.

Гужве у домовима здравља, болницама, клиничким центрима су велике. То је уобичајена слика у нашим здравственим установама. Међутим, у Македонији је другачије. И то није зато што су наши суседи здравији од нас. Већ зато што су увели електронско здравство, решили многобројне проблеме и постигли одличне резултате.

Од сеоске амбуланте, до клиничког центра, све је покривено информационим системом. Да би све и функционисало, лекари, између осталог, до петог у месецу, морају да доставе термине рада за наредни месец.

"Пре увођења електронског заказивања и рецепта, писало се доста, трошила се хартија, и грешке и све, а са електронским увођењем олакшао се посао, заказивање је обавезно осим када је случај хитан или приоритетан, разлика је огромна, а у почетку је било тешко", каже лекарка из Македоније Нада Аници.

"Није ми било тешко да се навикнем. Предности су многобројне. Најважније је да и ми и пацијенти имамо увид у то како се ради у свакој установи у Македонији. Могу да видим како ради мој колега у било ком граду", наводи Никола Стојановски из Центра за дијабетес у Македонији.

"Данас имам 22 пацијента, сваки је заказан на 15 минута. Током смене, имам и паузу од пола сата, а пацијенти који долазе на контролу имају термине после", објашњава специјалиста оториноларингологије Андријана Чупуровска.

Увид у слободне термине, у то у коју установу могу, односно код ког лекара, имају и пацијенти и лекари, али и министар здравља. У сваком тренутку може да прати и провери колико је рецепата и упута издато, које дијагнозе су најчешће и ко колико ради.

"Имали смо ситуацију да доктор има само два или три пацијента дневно, па је министар одмах пронашао његов број мобилног телефона, позвао га и питао: Зашто немаш више темина, да ли можеш да примиш десет пацијената? Можеш? Па хајде", истиче директор Управе за електронско здравство у Македонији Милан Аризаноски.

"Три пута је повећан број услуга, а 10 пута скраћено време чекања", каже директорка Здравственог дома Скопље Татјана Паевска Вучковић.

"Пацијент треба да поштује и време лекара, и време другог пацијента са заказаним термином у истој ординацији, а доктор да буде на услузи", истиче Аризаноски.

Како најављују из нашег Министарства здравља, до половине године и у Србији би требало да буде уведен такав систем. За тај пројекат је издвојено 300 милиона динара.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара