Кубанска вакцина први пут примењена у Србији

Кубански препарат за лечење аденокарцинома плућа "CimaVax-EGF", данас је први пут примењен у једној здравственој установи у Србији.

Две пацијенткиње које су испуниле критеријуме и добровољно пристале на примену терапије, добиле су прве дозе лека у Клиничко-болничком центру "Бежанијска коса", а обишли су их министар здравља Златибор Лончар и доктор Педро Камило Родригез, имунолог из Кубе, вођа тима који је патентирао лек.

Пацијенткиње су пре три дана примиле индукциону терапију – једну врсту припреме организма за давање кубанског лека, које по плану следи након 72 сата.

У клиници на Бежанијској коси укупно ће деветоро пацијената примити вакцину, а поред две пацијенткиње које су је данас примиле, још четворо пацијената је на индукционој терапији, док троје чека на њу.

Министар Лончар је рекао новинарима да су вакцине за оболеле "озбиљна" нада.

"Дошао је и тај дан када су дате прве вакцине. То је за ове људе озбиљна нада, они верују у ово и имали су велику жељу да приме ову вакцину", рекао је Лончар.

Како каже, њихово стање ће се пратити, да би се видело како реагују и какви су ефекти.

"Ово је само почетак, нисмо кренули са већим бројем оболелих, хтели смо да идемо корак по корак и да се прво сви упознају с леком, процедурама и у зависности од интересовања и ефеката, наставићемо да радимо", додао је Лончар.

Подсетивши да у окружењу нико нема лек "CimaVax-EGF", министар је подвукао да је велико интересовање из региона и да се тражи решење за све који нису наши осигураници а желе вакцину.

"За сада, они ће вероватно моћи да провере код нас да ли су кандидати за вакцину, а ми ћемо наставити да разговарамо како они могу да дођу до вакцине", рекао је Лончар.

Кубански имунолог Педро Камило Родригез, који је јуче боравио у Новом Саду, како би се погледао анализе тамошњих кандидата за лек, рекао је да још није званично одређено колики је број пацијената у КЦ Војводине.

"Сматрам да ће бити двоје, али чекамо додатне анализе", рекао је он.

Лек се користи више пута, на 28 дана. Прва доза се даје да би се активирао имуни систем, а свака следећа примена се користи како би се појачало њено дејство.

Србија је за сада набавила 1.680 јединица лека за 30 пацијента, који ће га примити у наредних годину дана.

Меморандум између Института ЦИМАБ и Института "Торлак" о набавци лека потписан је у октобру.

На тај начин је реализован договор који је постигнут у мају приликом посете делегације Србије Куби, коју је предводио председник Томислав Николић, а у којој је био и министар здравља Златибор Лончар.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво