Танјуг се гаси, запосленима само отпремнине

Директорка Новинске агенције "Танјуг" Бранка Ђукић саопштила је јуче члановима колегијума и представницима синдиката те куће да је "Танјуг" са 31. октобром званично престао да постоји и да се брише из регистра Агенције за привредне регистре, а да ће запослени добити отпремнине, потврђено је листу "Данас" од више извора из те агенције.

Према незваничним информацијама, агенција ће радити још само до краја овог месеца.

"Званично нисмо обавештени, али незванично смо добили информацију да је агенција Танјуг званично престала да постоји и да ће запосленима бити исплаћена октобарска плата, као и да ће сви запослени добити отпремнине по закону. Висина отпремнине још није дефинисана, јер има различитих решења и све то мора да се усклади", каже за Данас Марко Драгишић, председник синдиката Танјуга, и додаје да ће око 180 запослених бити упућено на биро рада.

На питање да ли су тачне информације да се гаси Танјуг да би са радом отпочела нова агенција при Влади са много мање запослених, Драгишић одговара да нема такву информацију, али да има сазнање да би Влада Србије на седници требало да расправља о Танјугу.

Закључци са тог састанка не морају обавезно да буду део саопштења, али ће се сигурно наћи на страницама Службеног гласника, истиче председник синдиката Танјуга.

У Министарству културе и информисања јуче нико није одговарао на питања листа Данас ко је донео одлуку о гашењу Танјуга и зашто запосленима нису понуђене бесплатне акције као што је предвиђено законом за све државне медије за које не буде било заинтересованих купаца у процесу приватизације.

Удружење новинара Србије (УНС) саопштило је јуче да је запрепашћено што није омогућено да запослени у агенцији Танјуг, као и остали запослени у медијима, остваре право на пренос капитала без накнаде.

Према тумачењу које је УНС незванично добио из Владе, престанком важења Закона о новинској агенцији Танјуг, у поноћ 31. октобра 2015. године, формално-правно престала је да постоји национална новинска агенција, па и сва права на пренос капитала без накнаде на који би запослени до тада имали право.

"По Закону о јавном информисању и медијима, да је поступак преноса капитала покренут одмах по окончању другог круга приватизације – 7. октобра, а пре престанка важења Закона о Танјугу, запослени у овој агенцији могли би да остваре права која им припадају по Закону о јавном информисању и медијима", наводи УНС и подсећа да је државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић 10. октобра изјавио да је "бесплатна подела акција нешто што Закон препознаје као следећу фазу када је у питању Новинска агенција Танјуг".    

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво