Око 200 расељених Срба посетило Урошевац

Око две стотине расељених Срба посетило је Урошевац и присуствовало литургији у цркви Светог цара Уроша у центру града. Са њима је био министар за повратак и заједнице Далибор Јевтић, који их је позвао да се врате у родни град и да не продају имовину.

Далибор Јевтић је рекао да постоји спремност локалне самоуправе у Урошевцу, која финансира реновирање фасаде на цркви, да подрже повратак расељених, преноси Танјуг.

"Ја желим да искористим прилику да и данас позовем расељене да буду упорни, да крену у процес повратка и да они који нису продали имовину то не чине ни у будуће. Ми ћемо свакако бити ту да им у процесу повратка помогнемо", рекао је Јевтић.

У општини Урошевац је пре сукоба на Косову живело око 30.000 Срба од чега близу 12.000 у граду. Данас у центру Урошевца од Срба живи само парох Живојин Којић са својом супругом.

Дејан Коцић из Урошевца од 1999. године живи у Лапову а долазак у град у којем је одрастао, како каже, буди посебне емоције.

Подсећа да је његов покојни отац био први Србин, који се након завршетка сукоба на Косову вратио у овај град али да је изостала добра воља институција на Косову да се и остали Срби врате.

"Нисам неки оптимиста што се тиче повратка, да би се људи вратили мора да постоје услови за живот и да нормално живе и раде. Безбедност је изнад свега, тако да у неком даљем периоду, док се то не реши на неком вишем нивоу, онда можемо очекивати бољитак", каже Коцић.

Гордана Савић живи у Београду, до 1999. живела је у Урошевцу и данас је по други пут присуствовала литургији у цркви у овом граду.

"Вуче ме једино то што сам присутна на литургији и што ћу посетити и упалити свеће на гробовима својих ближњих. Један град чине људи, ако нема људи са којима сте одрасли и са којима сте живели, тај осећај припадности не постоји. Данас их има пуно на сву срећу и данас осећам да је Урошевац мој град" рекла је Гордана Савић.

Парохијски дом и цркву Св. цара Уроша у Урошевцу обезбеђују припадници Косовске полиције а њихово присуство је током посете Срба овом граду било појачано.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво