Читај ми!

Девојка из колоне о "Олуји", 20 година после

Ђурђица Поповић, девојка из колоне, на обележавању Дана сећања на страдање и прогон Срба на мосту код Сремске Раче подсетиће на своју судбину и судбину сународника током и након акције "Олуја".

Са само девет година била је принуђена да са члановима породице напусти Хрватску. Сада живи у београдској општини Гроцка и каже да јој је посебно драго што ове године Србија први пут на достојанствен начин обележава овај догађај и одаје почаст жртвама, преноси Танјуг.

Породица Поповић прешла је пут из Хрватске преко Бањалуке, Шимановаца, Рушња до Гроцке, где је уточиште пронашла у кући једног рођака.

Не желећи да коментарише начин на који годишњицу "Олује" славе у њеној некадашњој домовини, девојка која је дипломирала на београдском Економском факултету и успешно упливала у пословне воде, само је навела да је то њихов начин и пут, њихове одлуке, део политике.

Ђурђица поручује да 20 година после, сматра да је најбитнији начин на који Србија третира догађаје у Хрватској из 1995. године.

Хрватску војно-полицијску акцију види као злочиначку и каже да је улогу говорника на централној државној манифестацији обележавања 5. августа у Сремској Рачи прихватила како би се информације о злочинима који су се догодили током "Олује" прошириле, јер се о томе мало зна.

"Поносна сам што ћу бити део тога", истиче Поповићева, која је изабрана да говори на манифестацији након што је на интернет страницама објављен њен текст написан 2009. године – "Сећање на 'Олују' над мојим Крајишницима", односно "Исповест девојчице из Лике", из којег ће и прочитати неке делове.

Девојка из колоне, како је најављују организатори централне манифестације на којој ће говорити и српски премијер Александар Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик, каже да је животни пут њених прогнаних сународника сличан и подсећа да се и 20 година након "Олује" и даље не зна за судбине многих Срба, као и да су остала нерешена одређена питања, попут имовинског.

Своје родно место у Хрватској, Залужницу, Ђурђица је била у прилици да посети након рата, али слику коју је понела није лепа јер је, сведочи, и даље тужно и напуштено.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
20° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се