УНС: Нема слободе медија у условима беде, корупције и страха

Поводом Светског дана слободе медија, 3. маја, Удружење новинара Србије (УНС) позвало је медије да се прикључе акцији "Пет минута тишине" и објаве проглас тог удружења у коме се указује на тешку материјалну ситуацију новинара као и то да "политичари користе медије за политичке обрачуне".

Медији би требало да прекину емитовање вести на пет минута, од 11.55 до 12.00, и Проглас УНС-а објаве на екранима или онлајн издањима, преноси Бета.

"Пад Србије на светским ранг листама медијских слобода није последица само материјалног положаја новинара, него и настављања праксе власти и политичара да користе медије за политичке обрачуне. Зато и ове године, на Светски дан слободе медија, морамо поновити да нема слободног новинарства у условима беде, корупције и страха од власти", наводи се у Прогласу.

Додаје је да је година за нама "избацила" на медијску површину сурову чињеницу да слободи медија не прети опасност само од власти него и "анонимних чувара приватног капитала".

Подсећа се да је угушена култна емисија "Утисак недеље", као и да упркос обећањима нису истражене спорне приватизације медија, "Вечерњих новости" и "Политике".

"Власт сматра да је решила проблеме у медијској сфери тиме што је усвојила медијске законе. Иако је њима обезбеђено повлачење државе из медија и прозрачност државног финансирања медија, и даље није видљива новчана помоћ коју добијају од страних и домаћих донатора", пише у Прогласу.

Упозорава се да законом о јавном информисању и медијима није прописана обавеза финансирања медија из буџета локалних самоуправа, нити минимум издвајања, због чега четвртина општина ове године неће издвојити "ни динар за пројектно суфинансирање медија".

Додаје се и да закон прописује краћи рок за повлачење државе из медија, односно њихову приватизацију у односу на остала предузећа, чиме се доводи у питање могућност да запослени у медијима уопште добију новац за отпремнине.

У свом Прогласу, УНС зато захтева да Влада Србије обезбеди новац и Министарству за рад наложи да приоритет имају захтеви за отпремнине у медијима који треба да буду приватизовани.

Захтева се и да влада испоштује одредбе Закона и омогући запосленима да постану власници својим медија, уколико се не спроведе њихова приватизацију до краја јуна.

Тражи се и да локалне самоуправе у буџетима за наредну годину обезбеде најмање два одсто за пројектно суфинансирање локалних медија и да се промени Закон о јавном информисању и медијима, на начин да су функционери и локалне самуправе дужне да обезбеде новац за пројектно финансирање под претњом новчане казне.

Један од захтева односи се и на Специјално тужилаштво за ратне злочине, од кога траже да истраже одговорност за убиство 39 новинара у ратовима у бившој Југославији и на Косову "уместо што годинама без резултата, по пријави НУНС-а, истражује одговорност више од 50 новинара осумњичених за припрему и организовање ратних злочина и геноцида".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара