Читај ми!

Одлуке које спасавају живот

У Нишу је прошле године 120 људи потписало донорску картицу. Свест о значају даривања органа полако се мења, али, истичу стручњаци, и даље је много оних којима је трансплантација органа једино излечење.

Међу пацијентима који годинама чекају органе, највише је младих. На Клиници за нефрологију Клиничког центра у Нишу многи су годинама на дијализи.

Најмлађи међу њима има 17, а најстарији 80 година. Ови људи углавном годинама чекају бубрег јер немају живе даваоце.

Директорка Клинике за нефрологију Радмила Радовановић Величковић каже да се свест мења али да и даље ти ставови према значају трансплантације, поготово кадаверичне, нису на задовољавајућем нивоу.

Ивану и Милошу, који су се упознали после трансплантације, очеви су били донори бубрега. Екипу РТС-а сачекали су на ногама јер су, кажу, сада здрави.

"И пре и после операције размишљао сам о томе и мислим да би помогло људима да органа има више", каже Милош Раденковић из Ниша.

"Колико је наша жеља за органом велика, толико је то за наше људе још увек неприхватљиво", рекао је Иван Цветковић из Ниша.

Да трансплантација заиста продужује живот, потврђује Светлана Јоцић из Сврљига, која 36 година живи са бубрегом непознатог донора, који јој је пресађен 1978. године у Лиону.

"Од тада живим нормално, добила сам сина 1979. године и близнакиње 1983. године, то су здрава деца која сада имају своје потомство, сви имају по двоје деце, тако да сам ја срећна бака", прича Светлана Јоцић.

Директор КЦ "Ниш" Зоран Радовановић каже да се уз мало више медијске подршке – и РТС-а и осталих медија, подиже свест грађана.

"И уз промену закона, како је министар најавио, чиме ћемо се приближити Хрватској, на пример, сви ће бити потенцијални донори осим оних који изричито нису за то", каже професор Радовановић.

Да ли сте постали власник донорске картице? Ако нисте, размислите о томе. Ослободите се предрасуда и продужите некоме живот.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
29° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије