Читај ми!

Адвокати у судницама, следи надокнада пропуштеног

После више од четири месеца протеста, адвокати у Србији поново су у судницама. Док кривичари имају да надокнаде око 200.000 рочишта која су током протеста отказивана, остали адвокати од данас ће поново састављати уговоре. Према измењеним законима који су ступили на снагу, уговоре које напишу адвокати или сами грађани – потврђиваће нотари.

Српски судови од јутрос нормално функционишу, па је већ од јутарњих сати пред Првим основним судом у Београду била већа гужва него у претходна четири месеца. Адвокати су се вратили у суднице, па следи надокнађивање пропуштеног. Кажу – то неће бити велики проблем.

"Мислим да ће се наставити неким нормалним током тамо где се стало, не мислим да ће бити неких значајнијих заостатака. Адвокатура је за ових 30 дана прешла дуг пут: од става да неће бити мењан ни зарез у законима, па до суштинских измена тих закона ", каже адвокат Југослав Тинтор.

Министар правде Никола Селаковић задовољан је што је правосуђе деблокирано.

"Нису судије у том поступку саме, када причамо о кривици ту су тужиоци, адвокати, и само заједничким деловањем и заједничком енергијом свих учесника у поступку нешто ће моћи да се надокнади", каже Селаковић.

Судије су спремне, али колико ће се брзо радити – не зависи само од њих.

"У кривичном одељењу судије деле судницу, те тако није могуће да судија суди више од два евентуално три пута недељно. У кривичном одељењу нашег суда судије имају 7-8 суђења дневно", каже Ивана Рамић из Првог основног суда у Београду.

А ван судница важи ново-старо правило за правне послове. Као и до 1. септембра, уговоре ће састављати грађани и адвокати, а, као и у последња четири месеца, потврђиваће их нотари.

"Приликом потврђивања уговора јавни бележник утврђује идентитет странака, узима личне карте, пита странке: Да ли је ваша воља то што сте написали у уговору, а када оне то потврде, он је дужан да им објасни правни посао и правне последице", каже адвокатица Јасмина Милутиновић.

Према важећим тарифама за састављање уговора, уколико га не пише сам, грађанин ће адвокату морати да плати од 6.000 до 45.000 динара. За потврду тог уговора нотару ће платити од 6.500 до 30.000 динара. Иако нотари сада имају мању надлежност, није мања правна сигурност коју гарантују својим потписом.

"Није доведена у питање правна сигурност коју ће имати грађани, јер ви кад испитујете законитост једног акта, дужни сте да испитате и све прилоге и да проверите катастар, али и да проверите да ли је тај стан био у промету – и практично радимо сличне ствари које радимо када сачињавамо јавнобележнички запис", каже Миодраг Ђукановић, председник Коморе јавних бележника.

Уколико јавни бележник сматра да уговор који је странка донела није у складу са правним поретком, има право да одбије да на то стави печат. Тада странка може да уложи приговор суду, па се тиме остварује и судска контрола јавних бележника.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара