Читај ми!

Авион усред Сићевачке клисуре

Већ деценијама, део авиона скреће пажњу знатижељним туристима који пролазе кроз Сићевачку клисуру. Када је 1977. године престао да развози падобранце и када је расходован са војног аеродрома у Нишу, заљубљеници у летелице су купили авион како би сачували успомену на део пилотске ескадриле некадашње Југославије.

Авион у Клисури је осамдесетогодишњој Бисерки Ђорђевић, која је данас његов други власник, помогао да некада буде успешан угоститељ. Странци су одувек, како каже, пролазећи кроз Сићевачку клисуру желели да поред авиона нешто поједу и попију.

"Много сам волела што је авион горе и када га будете продали – продајте га мени. Волим авион", сећа се Бисерка.

Дугачак готово 20 метара, авион произведен у Америци код нас је најпре коришћен за превоз путника у ЈАТ-у, а потом и за потребе наше војске.

"Имао сам срећу да будем први међу последњих пет питомаца војне Ваздухопловне академије који су свој скок падобраном имали из тог авиона", сећа се Јосип Штарк, војни пилот у пензији.

Авион "даглас ДЦ-3" у уску Сићевачку клисуру је ушао без крила, чији је распон био 29 метара. Стигао је на приколици из правца Суве планине, а његови власници су превоз платили три и по милиона динара, колико је у то време, кажу неки, коштала нова "застава 101".

"Цео крај су по авиону звали "код авиона". Чак и путници када су вадили карте у аутобусу, не кажу Радов До, него кондуктеру кажу – до авиона", каже Братислав Петровић, хроничар белопаланачког краја.

"Људи свраћају, махом туристи који овуда пролазе колима. Сликају га, много им се свиђа, на турском кажу ђузел, ћок ђузел, што значи: лепо, много лепо", каже Виолета Јовановић, угоститељ из Сићевачке клисуре.

Од када Бисеркин ресторан не ради, авион пропада, а његови делови завршавају на отпаду.

"Била сам пре месец дана... Само погледам жалосно и вратим се. Нема ништа од авиона", каже Бисерка.

Авион у клисури већ 36 година дочекује и испраћа туристе који иду ка Блиском истоку.

Међутим, недостаје му један велики део, па је заувек пропала идеја да он буде права туристичка атракција за све оне који туда пролазе ка Малој Азији.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 24. мај 2024.
16° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије