Читај ми!

Најмањи пејсмејкер на свету у Србији

Србија је прва земља у региону у којој ће пацијенти добити најмањи пејсмејкер на свету. Пејсмејкер тежак само три грама данас је уграђен двојици пацијената са успореним срчаним ритмом који се лече у Клиничком центру Србије. Сутра још два пацијента добијају овај пејсмејкер.

Начелник Пејсмејкер центра КЦС професор Горан Милашиновић каже за РТС да ће у целој источној и југоисточној Европи, осим у Србији, у овој фази микропејсмејкер бити уграђиван још само у Чешкој и Мађарској.

Захтев произвођача, каже Милашиновић, био је да прва фаза обухвата само оне медицинске центре који имају велико искуство у уградњи пејсмејкера. Клинички центар Србије нашао са на листи са највећим пејсмејкер центрима Европе, Северне Америке, Кине, Аустралије, Индије и Јапана.

Професор Милашиновић објашњава да се овај пејсмејкер убацује кроз вену и уз помоћ катетера се доводи до срца.

Век трајања је 12 година, а након тога се може уградити нови. Већ после шест месеци, објашњава Милашиновић, пејсмејкер је у потпуности прекривен срчаним ткивом. 

Први пејсмејкер "микра" уграђен је јануара 2014. у Аустрији. До сада их је уграђено укупно 60, и то још у Холандији, Немачкој, Шпанији, Италији, Мађарској и САД.

Први резултати показују лак и брз начин имплантације, нормалну функцију пејсмејкера и одсуство било каквих компликација, али за дефинитивну процену неопходно је да прође две године праћења.

Предвиђено је да сваки од центара добије бесплатно од произвођача шест до десет пејсмејкера "микра" да имплантира и прати.

Уколико прва позитивна искуства буду потврђена и након двогодишњег праћења, кренуће се са глабалном применом.

Комерцијална употреба микропејсмејкера без електродних водича предвиђена је од 2016. године, а до тада ће бити праћено око 750 пацијената са имплантираном "микром" широм света.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 03. јун 2024.
19° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије