Свако десето дете жртва дигиталног насиља

У Србији је 12 одсто младих било жртва дигиталног насиља, док је више од 80 одсто било сведок насиља на интернету, речено је на скупу у Београду посвећеном борби против електронског насиља.

"Насиље није ништа ново, дигитал је само нови канал који је младима доступнији и путем којег они могу лакше да спроводе насиље", рекао је извршни директор невладине организације Центар Е8 Војислав Арсић, преноси Бета.

Та невладина организација данас је уочи обележавања међународног Дана младих представила кампању "Контрол-сејв" чији је циљ борба против дигиталног насиља.

"Није решење у игнорисању проблема, посаветовати младе да не користе компијутер или телефон, јер је то склањање проблема са стране. Циљ је да научимо да се контролишемо и сачувамо на интернету", рекао је Арсић.

Кампања "Контрол-сејв" ће се спроводити у 10 градова у Србији у којима ће бити одржане трибине о дигиталном насиљу и представљени видео клипови у којима јавне личности преносе своја искуствима с насиљем на интернету и шаљу поруке мира и толеранције.

"Битно је да се зна да гашењем интернета не нестаје оно што је учињено, млади морају да буду свесни последица које могу да изазову својим понашањем и дигиталном свету, а које могу да буду веома болне", рекла је Александра Митровић из Министарства омладине и спорта.

Она је истакла да то Министарство ради на доношењу нове Стратегије за младе за период од 2015-2025. чији ће приоритет бити безбедност, не само у породици и школама, већ и на интернету.

Скупу је присуствовао и директор Уницефа у Србији Мишел Сен Ло који је рекао да је у свету свако пето дете жртва насиља на интернету, да је сваком десетом детету остављена фотографија, снимак или податак против његове воље, али и да је 11 одсто деце пристало да се нађе с неким кога је упознало у виртуелном свету.

"То је све доказ да морамо више да радимо, да морамо да их научимо како да препознају насиље и како да се заштите. Морамо да ојачамо стандарде и правила како би успешно избегли ризик дигиталног насиља", казао је Мишел Сен Ло.

Он је истакао да медији имају кључну улогу у том процесу и позвао их да престану на својим насловним странама да постављају слике "голих младих, девојака" које су најчешће жртве насиља.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
20° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара