Читај ми!

Европа се сећа Великог рата

У белгијском граду Лијежу одржана је централна комеморативна свечаност поводом стогодишњице почетка Првог светског рата на Западном фронту. Церемонији, заједно са лидерима из целог света, присуствовао је и председник Србије Томислав Николић.

Главна свечаност у Лијежу одржана је у Савезничком меморијалном центру изнад града. 

Председнике држава и влада дочекао је белгијски краљевски пар, краљ Филип и краљица Матилда. 

Међу званичницима који су присуствовали церемонији су британски принц Вилијам, нови шпански монарх Филип Шести, француски председник Франсоа Оланд и његов немачки колега Јоаким Гаук, као и други шефови држава и представници више од 80 земаља.

Домаћин церемоније, гувернер провинције Лијеж Мишел Форе захвалио је гостима што су се одазвали позиву да учествују на комеморативном скупу.

"Захвални смо вам што сте нам се придружили данас и што на тај начин одајете пошту свим жртвама, показујете поштовање и жељу за миром. Овде у Лијежу започет је један од најкрвавијих ратова у којем је изгубљено десет милиона живота, а исто толико је било и избеглица. Отпор који је пружен не може да сакрије ране које су обележиле Европу. Драго нам је да можемо да видимо да су они који су били непријатељи данас пријатељи", поручио је Форе.

Белгијски краљ Филип подсетио је да су се током Великог рата војници борили за част нације, одбрану територије, слободе, у знак солидарности.

"Рат је ујединио многе народе под једним окриљем, а то је велика патња. Ова комеморација потребна нам је како бисмо боље изградили будућност", рекао је краљ Филип.

Почаст свима који су изгубили животе у Великом рату одао је француски председник Франсоа Оланд.

"На стотине хиљада белгијских, француских, британских, али и војника из Африке, Аустралије, погинуло је у рату који је трајао четири године. Меморијал који је овде саграђен сведочи о међународној жељи преживелих јунака да се направи највећи споменик и да се никада не заборави", нагласио је Оланд.

После церемоније, председник Србије, који у Белгији борави на позив белгијског краља Филипа, положиo je венце и цвеће на споменик краљу Алберту Првом, као и на споменик и гробове погинулим српским јунацима на савезничком гробљу Робермон.

Почетак Великог рата обележава се 4. августа. Опсада Лијежа је прва битка у Првом светском рату и почетна битка током немачке инвазије на Белгију. Трајала је од 5. августа до 16. августа 1914, када је и последње утврђење око града пало.

Белгији је објављен рат ујутро 4. августа 1914. Немци су формирали специјалне снаге од 30.000 војника. Неколико сати по проглашењу рата, специјалне јединице су прешле границу са Белгијом. Кад су дошли до реке Мезе нашли су на уништене мостове, па су истога дана прешли реку северно од Визеа. Белгијска трећа дивизија је успешно 5. августа одбила немачке нападе. Немци су претрпели велике губитке.

После првог неуспелог напада, Немци су извели први ваздушни напад у историји. Користили су цепелине и бацали бомбе на Лијеж. 

Утврђења су ипак одолела бомбардовањима, све док Немци нису довукли Крупове хаубице "Дебела Берта" од 420 mm и Шкодине топове од 305 mm. Тако је освајано једно по једно утврђење, а последње је пало 16. августа 1914. године.

Десетоднева опсада Лијежа није била предвиђена у стратешком плану Немачке и успорила је њено напредовање на Западном фронту, а херојски отпор Белгијанаца знатно је подигао морал савезницима. Француски председник је граду Лијежу и његовим становницима доделио орден Легије части.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво