Читај ми!

Алтернативне санкције, веће уштеде и ефикасност

Закон о извршењу ванзаводских санкција и мера, први такве врсте код нас, обједињује начин извршења алтернативних казни, старање државе и одговорност - како за извршиоца кривичних дела тако и за надлежне органе.

Законом о извршењу ванзаводских санкција и мера утврђено је да се затворска казна може служити и код куће, са електронском надзором, али и без њега.

У Србији казну код куће без служи 270 људи, али под електронским надзором. Без такве контроле казну служе 52 особе. Само Суд сме да процени ко сме да служи казну без надзора.

"Кривично кажњавање подразмева да има и алтернативне санкције да би се оне примереније уредиле и да буду у складу са свим пробационим правилима која важе у Европској унији. Показало се да мора да се направи један посебан закон који ће ближе и прецизније да уреди извршавање тих казни", објашњава начелница Одељења за третман и алтернативне санкције Душанка Гарић.

Иако без електронског надзора, не значи да ове прекршиоце нико не контролише. Да ли поштују законом прописана ограничења проверава повереничика служба преко повереника.

Криминолог Златко Николић каже да кућни затвор подразумева боравак у тим просторијама, које се унапред контролишу, озвуче и технички обезбеде за контролу.

"Не може неко да седи испред његових врата и да га чува", истиче Николић.

Искуства земаља које примењују алтернативне санкције указују да такве казне утичу на смањење повратка починилаца кривичног дела.

У нашем систему за сада функционише 15 канцеларија за извршење алтернативних кривичних санкција, до краја године биће их 25.

Министар правде Никола Селаковић каже да је тај систем значајан, јер доприноси локалним самоуправама кроз јавни рад осуђеника у јавним предузећим и доноси уштеде у државном буџету.

"Сваки затвореник који одлази на издржавање казне затвора нашу државу кошта, на овакав начин смањују се ти тошкови и повећава се ефиканост", објашњава Селаковић.

Стандард у развијеним европским земљама у којима две трећине изречених затворских казни подразумева алтернативни систем санкционисања, и даље је далеко од наше праксе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво