Читај ми!

Шеснаест стабала за страдале раднике РТС-а

Отворен спомен-парк "Да се не заборави" у Кошутњаку, у знак сећања на 16 радника РТС-а погинулих у НАТО бомбардовању.

У знак сећања на 16 радника Радио-телевизије Србије (РТС) погинулих у НАТО бомбардовању 1999. у Кошутњаку је отворен спомен-парк "Да се не заборави".

Уз присуство колега и чланова породица погинулих, на платоу испред студија националног ТВ сервиса засађено је 16 стабала пирамидалног граба, по једно за сваког настрадалог радника.

"Мислим да ће сређивање овог спомен-парка допринети томе да људи могу да дођу овде да уживају и одмарају се у сенци ових дивних садница. Мислим да је то можда најбољи начин да се продужи живот и сећање на наше погинуле", рекао је новинарима Мирослав Медић, брат погинулог Синише Медића.

Мирослав, који је такође запослен у РТС-у, додао је да злочин какав је било бомбардовање те телевизије 23. априла 1999. године никад више не би смео да се понови.

"Мој брат, све моје колеге, а и ја, долазили смо на посао професионално обављајући своје задатке. А оно што се тражило од неких других, који су били задужени за безбедност, мислим да они нису испунили свој задатак, и то је оно што боли", рекао је Медић.

Веселин Грозданић, редитељ у РТС-у каже да је жеља да меморијал има свој наставак уз радио-телевизијски дом у Кошутњаку и додаје да је то завршетак приче. "Хоћемо да овим спомен-парком живимо ту причу и да је никад не заборавимо и да се тих људи с поносом сећамо", каже Грозданић.

Подизање спомен-парка организовано је у сарадњи РТС-а, "Зеленила Београд", Шумарског факултета и компаније "Агро Арм".

Једну младицу у спомен-парку засадио је и оснивач НВО "Солидарност за Косово" Арно Гујон, Француз из Гренобла који данас живи у Београду и чија организација четири пута годишње шаље конвој хуманитарне помоћи Србима на Косову.

Вршилац дужности директора "Зеленила Београд" Владимир Богићевић изјавио је да нове саднице симболизују нови живот и додао да је "одушевљен идејом" и да му је драго што је то предузеће учествовало у њеној реализацији.

Шеснаест садница посађено је недалеко од спортског терена на Кошутњаку, где се од 2000. године игра Меморијални турнир у малом фудбалу "Играјмо за 16", а од ове године и турнири у стоном тенису и куглању.

Ваздушни напади на СРЈ почели су 24. марта 1999. године и трајали су 11 недеља. У њима је, према разним проценама, погинуло између 1.200 и 2.500 људи.

Акција НАТО-а, коју су Влада СРЈ али и бројни правни стручњаци назвали агресијом, уследила је након неуспешних преговора о решењу кризе на Косову у Рамбујеу и Паризу, фебруара и марта 1999. године.

У бомбардовању, које је трајало 78 дана, тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво