Читај ми!

Црни биланс борбе против рака дојке

Само један одсто жена са раком дојке се у Србији јави лекару у почетном стадијуму болести. То је најчешћи малигни тумор с највишом стопом морталитета. У борбу против рака дојке држава је кренула скрининзима.

Под слоганом "Нађи време, не губи живот", у Србији је обележен Национални дан борбе против рака дојке. То је најчешћи малигни тумор с највишом стопом морталитета код жена широм света, али и у Србији.

Девет година после најтеже борбе коју је добила, Весела Савин поручује да је најважније издвојити време и не заборавити колико је живот важан.

"Сасвим случајно када сам се сређивала, открила сам прегледајући се да нешто није у реду са дојком", прича Весела и додаје да је најтеже било саопштити деци.

У Србији се само један одсто жена са раком дојке јави лекару у почетном стадијуму болести, кад је могуће потпуно излечење. Наиме, болест се може и открити и спречити, уколико се одлази на редовне прегледе.

Србија је у борбу против рака дојке кренула и организовањем тзв. скрининга, али је важно да када добијете позив, дођете на преглед.

"Када је већ планирано за ову годину 20 скрининг јединица, а требаће нам да проради сто, дакле не може одједном, макар тамо где постоје да се жене уредно јаваљају", истакао је в. д. директора Института за онкологију и радиологију проф. др Радан Џодић.

Поред рака дојке, жене у Србији оболевају и од рака грлића материце, а неретко и од најсмртоноснијег женског канцера - рака јајника.

Болест је честа и код жена које немају децу. Због тога је организован и симпозијум под називом "Нове терапије за здраво потомство".

"То је и даље хируршка ресекција која ће бити праћења или не цитостатском терапијом, нова ера је и увођење биолошке терапије, односно мононуклеонских антитела, који је у употреби код карцинома дојке, или нонхочкинових лимфома", објаснила је др Катарина Јеремић, са Клинике за гинекологију и акушерство КЦС-а.

Данас жене рађају све касније, указује докторка Ана Митровић Јовановић из ГАК "Народни фронт" додајући да су оне самим тим изложене и многим обољењима које носе четврта и пета деценија.

"И када се то догоди, одмах се оформи конзилијум који ће поред оног дела који се односи на онколошку патологију, укључити и нас који се бавимо репродуктивном медицином, како да сачувамо репродуктивно здравље жене уколико није рађала, наравно то није могуће увек урадити, али медицина је много напредовала", рекла је Митровић Јовановић.

У свету од рака дојке сваке године оболи више од милион жена, а умре пола милиона. Према подацима Института за јавно здравље Батут - у Србији годишње оболи четири и по хиљаде жена, а умре њих 1.600.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво