Читај ми!

Специјалци спремни за Сомалију

Војска Србије припремила је још један тим специјалаца за заштиту бродова у водама око Сомалије. Припадници Војске Србије, у оквиру мисије Европске уније АТАЛАНТА, од децембра штите брод "Каролина скан" који превози храну и другу хуманитарну помоћ за становнике Сомалије.

На београдском Ушћу припадници Војске Србије извели су завршну вежбу пред упућивање у мисију Европске уније АТАЛАНТА где ће штитити брод светског програма за храну "Каролина скан" од потенцијалних напада сомалијских пирата.

Други аутономни тим за заштиту бродова (први се налази у Сомалији од децембра) извео је завршну вежбу на београдским Ушћу, као проверу за задатке који очекују припаднике тима у водама Сомалије у рејону Аденског залива.

Вежба је изведена у условима који су тактички слични ономе што очекује српске војнике у водама Сомалије, а осим војника у вежби су учествовала два пловила Речне флотиле.

Једно пловило симулирало је брод „Каролина скан", док је друго током вежбе имало улогу бродова који се могу срести у Аденском заливу ( трговачког, „сумњивог" и пиратског).

Током вежбе коришћена је маневарска муниција, а команде као и упозорења "пиратима" и "терористима" издаване су на енглеском језику.

Припадници Војске Србије, њих 12, увежбавали су одбрану брода који је иако стварно био мањи достојно симулирао већи брод који ће бранити на терену, јер је простор на свим пловилима веома скучен. 

У једном делу вежбе проверена је обученост за акцију претраге брода, откривања и хапшења наоружаних и ненаоружаних слепих путника, илегалних миграната или терористе који се према сценарију вежбе укрцао на брод током утовара или истовара робе у некој од сомалијских лука.

Тим Војске Србије декларише се као аутономни јер представља једину одбрану пловила које штити, а може добити помоћ од ратних бродова земаља Европске уније уколико је затражи.

Такође, чланови тима су на дужности 24 сата, с тим да се одмарају и смењују на дежурству где стално посматрају пучину у потрази за потенцијалним нападачима.

На бродовима постоје тимове који носу аутономни и стално имају на распологању подршку са ратних бродова снага ЕУ.

Обука и у Француској и Грчкој

Како би се што боље припремили за мисију припадници Војске Србиј ишли су на додатну обуку у Француској и Грчкој у центрима за поморску обуку специјалаца. Већину знања потребних за мисију већ су имали кроз редовну обуку у Специјалној бригади.

Током боравка у мисији, која је једина борбена операцију у иностранству у којој учествује Војска Србије, чланови тима налазе се под командом Поморских снага Европске уније.

У зони где се изводи операција АТАЛАНТА осим снага ЕУ присутне су и снаге под командом НАТО, као и ратни бродови морнарица САД, Русије, Кине, Аустралије, Јапана и још неколико земаља.

Према обавештајним информацијама, ситуација у Сомалији, где се пирати најчешће крију сада је кренула позитивним током јер је на чело државе дошао нови председник који је отворенији за сарадњу од свог претходника.

Та отвореност је важна јер се Сомалија састаоји од више разједињених територија, од којих су неке прогласиле једнострану независност од владе у престоници Могадишу.

Такође, у једном делу Сомалије влада терористичка група Ел Шабаб, блиска Ал Каиди, које изводи нападе у региону, како на копну тако и на мору.

Досадашње искуство говори да напади најчешће трају не дуже од 45 минута и најчешће се прекидају када оружана пратња брода отвори ватру на пирате или терористе.

Због ангажовања снага ЕУ, које су присутне од 2008, напада пирата готово и да нема. Међутим, опасност представља група Ел Шабаб која према обавештајним информацијама тражи "међународну мету" на мору и копну.

Војска Србије упутиће 2. аутономни тим за заштиту бродова у периоду од наредних неколико месеци, иако је планирано да то буде крајем марта, јер ће брод „Каролина скан" бити ван функције због одржавања.

Ексклузивне снимке вежбе специјалаца Војске Србије погледајте у емисији "Дозволите..." у недељу у 8:00 на Другом програму РТС-а.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 27. мај 2024.
19° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије