Инфлација квалитета срозава ниво образовања

Број оних који немају основну школу смањио се са 24 одсто на 14 одсто. На једној страни је борба против неписмености, а на другој план да до 2012. број високообразованих буде око 40 одсто. Помак у образовању направљен, али без квалитетних програма и кадрова срозава се образовни ниво, каже за РТС професор Иван Ивић.

Професор Иван Ивић, један од координатора Стратегије развоја образовања, рекао је да је направљен помак у образовању, али да исто тако инфлација програма факултета и високих школа срозава образовни ниво.

Он је гостујући у Дневнику РТС-а рекао да је, између два пописа становништва, број оних који немају завршену основну школу смањен са 24 на 14 одсто.

"То је велика ствар, јер Устав гарантује свима основно образовање. Средње образовање исто - половина га има, а дошло је и до експанзије у високом образовању и већи је број оних који заврше студије", рекао је Ивић.

Ивић је, међутим, истакао да постоји инфлација програма факултета и виших школа, што срозава образовни ниво.

''Имамо 16 универзитета, али немамо наставни кадар ни по броју, а када узмемо у обзир како се лако долази до доктората и до избора у висока знања, нарочито на неким новим државним и приватним факултетима, онда је квалитет наставника који је кључни услов квалитета достигнућа, веома лош'', рекао је Ивић додајући да се зато не могу очекивати никакви озбиљни и добри резултати у том погледу.

Коментаришући разлику између приватних и државних факултета, Ивић каже да је кадар и опремљеност далеко боља на утемељеним факултетима попут Филозофског, Филолошког, Правног и Техничких факултета.

"Приватни факултети развијају се у области меких дисциплина, оних где нису потребне лабораторије и научна истраживања. Менаџмент је, на пример, страшно лако завршити. И ту приватни дају лошије образовање, част изузецима", сматра професор Ивић.

Како каже, што се тиче научних скупова ту је ситуација доста лоша. Приватни универзитети  имају мало озбиљних научно-издавачких програма, програме правог високошколског образовања које укључују истраживање.

Професор истиче да не треба бринути о висини плата професора на универзитетима, иако је влада увела нове мере опорезивања.

"Сви су преко 60.000 динара, професори увелико тезгаре тако да примања нису мала, далеко од оног што закон дозвољава, јер имамо људе који раде у неколико школа и факултета, тако да око плата не бих много бринуо", нагласио је Ивић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво