Читај ми!

Амнести за споразум о људским правима

Иницијативу да ЕУ посредује у преговорима на високом нивоу о споразуму о људским правима између Београда и Приштине, покренуо Амнести интернешнел (АИ). АИ сматра да је приоритет решавање судбине више од 1.700 несталих особа.

Организација Амнести интернешенел (АИ) затражила је од Европске уније да посредује у преговорима на високом нивоу о споразуму о људским правима између Београда и Приштине.

У саопштењу се истиче да је решавање случајева кршења и злоупотреба људских права обеју страна у прошлости од кључног значаја за "нормализацију" односа Београда и Приштине и да би се оно надовезало на Бриселски споразум из априла 2013. године.

Организација са седиштем у Лонодону позива високу представницу ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон, која је посредовала у постизању политичког споразума, да позове обе стране да наставе разговоре на високом нивоу са циљем да се постигне договор о решавању отворених и нерешених случајева кршења и злоупотребе људских права.

АИ сматра да приоритет мора бити решавање судбине више од 1.700 особа који се воде као нестале и скоро 15 година од окончања оружаног конфликта, наводи се у саопштењу.

Такође се указује да је неопходно да обе стране уложе напоре како би се пронашла тела несталих, било да је реч о Албанцима који су нестали услед деловања српских снага, или о Србима, Ромима и припадницима других етничких заједница које су отели припадници Ослободилачке војске Косова.

АИ констатује да су напори обеју страна на идентификацији и лоцирању преосталих масовних гробница и гробних места значајно ослабили претходних неколико година.

Ова организација због тога сматра да српски и косовски премијер треба да се договоре и да апелују на бивше војне, паравојне и полицијске команданте како би информације о локацијма преосталих масовних гробница биле доступне релевантним телима укључујући, Међународни комитет Црвеног крста и комисије за нестала лица како у Србији тако и на Косову.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво