Колико бринемо о старима?

Много старијих људи нема привилегију да проведе празнике у кругу своје породице. Истраживања показују да је тзв. "ејџизам" један од најраспрострањенијих облика дискриминације. Нарочито је тешко сеоском становништву, док њихови вршњаци у геронтолошким центрима имају више пажње и далеко активнији културни живот.

Божић је празник који се, по правилу, прославља у кругу породице. Ипак, доста људи нема ту привилегију. Они који су често запостављени су старији, а истраживања показују да је тзв. „ејџизам" један од најраспрострањенијих облика дискриминације. Посебно је тешко онима који живе сами, у удаљеним селима.

Слободан и Вера загазили су у девету деценију живота. И даље све могу без помоћи иако живот на селу није нимало лак. У Корбевцу у близини Врања - живе сами а деца и унуци их посећују колико могу. Не жале се и радују се свакој посети.

Слободан Николић каже да супруга и он имају пензије од по 10 хиљада динара месечно и воћњак, додајући да су осталу имовину поделили ћеркама.

У односу на оне који живе у селима стари у геронтолошким центрима имају више пажње и далеко активнији културни живот.

Јелица Грубач каже да сад има времена да ствара. "Сликам, имам феноменалних идеја. Правили смо честитке за Нову годину, цртамо на флашама и теглицима", додаје Грубачева.

Даринка Мучелица наводи да њена деца не могу да схвате да се свако јутро вежба тај-чи. Каже да се картају и играју шах.

Иако се каже да године доносе усамљеност - станари Дома на Вождовцу показују да то не мора да буде тако.

Живана Дамјановић истиче да јој је било потребно да се склони, јер, како каже, зна шта је младост.

"Нисам била у стању да све прихватим, а то је донела грнерацијска разлика. Потражила сам азил тамо где ми је све ближе. Мени је све добро, имамо радну терапију, одличан јавни живот", објашњава Дамјановићева.

Ипак четвртина старих у Србији, показују истраживања, сматра да су дискриминисани.

Богдана Опачић из Завода за проучавање културног развитка наводи да стари од млађих дискриминиацију првенствено осећају од младих, затим државе и на крају од здравственог система.

Последњи попис становништва показује да је готово милион и 400 хиљада грађана Србије прославило 60. рођендан, што је око 18 процената становништва.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво