Споменик утемељивачима српске кошарке на Калемегдану

Споменик утемељивачима српске и југословенске школе кошарке, у част репрезентације која је играла на првом Светском првенству 1950. године у Буенос Ајресу, свечано је откривен на теренима на Малом Калемегдану.

У знак српско-француског пријатељства и част тима који је тада водио Француз Анри Хел, на "граници" између терена Партизана и Црвене звезде, споменик су отворили заменик градоначелника Београда Горан Весић, министар омладине и спорта Вања Удовичић и председници кошаркашких савеза Србије и Француске Предраг Даниловић и Жан-Пјер Сијута, уз присуство француског амбасадора у Београду Федерика Мондолонија, представника из Фиба Европе и два највећа српска клуба, селектора репрезентације Србије Александра Ђорђевића, иницијатора идеје Наташе Ковачевић и других асова.

Заменик градоначелника Горан Весић захвалио се Наташи Ковачевић на сјајној идеји коју су, како је нагласио, одмах подржали Град и Министарство омладине и спорта.

"Београд је поносан што има прилику да подигне споменик у част најпопуларнијем спорту у Србији. Ако неки спорт заслужује споменик, онда је то је кошарка. Важно је да покажемо колико је битна Србија и, без обзира на све, кошарка је национални спорт код нас", рекао је Весић новинарима на Малом Калемегдану.

Весић је додао да је постављен други споменик пријатељства Србије и Француске у Београду као знак повезаности две земље.

"Србију и Француску не повезује само кошарка, већ 100-годишње пријатељство и веза два народа још из Првог светског рата", поручио је Весић, уз напомену да ће наредне године београдске улице добити називе по творцима српске кошарке.

Срушена је ограда и баријера која је раздвајала терене "вечитих ривала" због споменика и то је прави потез, сматра Весић.

"То није мала ствар у Србији. То је нова наша заједничка победа", закључио је заменик градоначелника.

Први човек КС Србије Предраг Даниловић изјавио је да је поносан.

"На овим теренима сам играо, на Партизановим и Звездиним. Драго ми је што је баш овде постављен споменик који на прави начин обележава пријатељство два народа, али и савеза", каже Даниловић.

Његов колега из КС Француске Жан-Пјер Сијута нагласио је да му је част што је у Београду на оваквом догађају.

"Када сам био дете имао сам велико поштовање за све легенде са ових простора. Нисам могао да претпоставим да ћу присуствовали оваквом чину у земљи која је изнедрила толико асова", рекао је Сијута.

Министар омладине и спорта Вања Удовичић рекао је да Србија зна да поштује традицију.

"Данас шаљемо поруку пријатељства, заједништва, можемо много да урадимо. Овде је рођена идеја, покрет, многи су се угледали на њих. Кошаркаши и кошаркашице на најбољи начин представљају Србију, а често буду и шампиони", подсетио је Удовичић.

Репрезентацију тадашње Југославије, која се квалификовала на СП у Аргентини, чинило је 13 кошаркаша Црвене звезде и Партизана: Небојша Поповић, Борислав Станковић, Радомир Шапер, Александар Николић, Милорад Соколовић, Александар Гец, Ладислав Демшар, Срђа Калембер, Тулио Роклицер, Драган Гоџић, Мирко Марјановић, Лајош Енглер и Волмош Лоци.

Француски стручњак Анри Хел је тада постао једини тренер који је истовремено водио четворицу великана српске кошарке и чланова Куће славних Фибе – Поповића, Станковића, Шапера и Николића.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво