Паркер демолирао Шпанце

Шпанија неће бранити титулу. Поражена је од Француске са 75:72, после велике драме и продужетка. Шпанци у другој четвртини сломили отпор противника и стигли до убедљиве предности. Међутим, Паркер у наставку показа сву своју моћ и довео свој тим до финала. Литванци сјајном игром стигли до финала Евробаскета. Савладана је Хрватска резултатом 77:62. Украјинци победили "бездушну" Италију са 66:58 и послали "аузре" на мегдан са Србијом, који ће одлучити последњег учесника СП 2014, меч се игра у суботу од 17.30 часова.

Све вести и занимљивости из света спорта можете пратити и на нашим Фејсбук и Твитер страницама.

Кошаркашка репрезентација Француске пласирала се у финале Европског првенства у Словенији, пошто је у полуфиналу, после продужетка, победила Шпанију са 75:72 (14:18, 6:14, 15:23, 16:22, 10:7). Француска ће се у финалу састати са Литванијом, док ће Шпанија у борби за бронзану медаљу играти са Хрватском.

Најефикаснији у победничкој екипи био је Тони Паркер са 32 поена и шест скокова. Он је био  једини са двоцифреним учинком у селекцији Француске. У репрезентацији Шпаније истакао се Марк Гасол са 19 поена, док је Руди Фернандес додао 17.

Шпанци су на полувремену имали 14 поена предности (34:20), али ни то им није било довољно против Француза, који су постепено 'топили' предност противника.

"Триколори" су до финала дошли после преокрета и боље игре у другом полувремену. Иако су током већег дела сусрета јурили предност противника у наставку меча су се распуцали и предвођени феноменалним Тонијем Паркером прво дошли до додатних пет минута, а затим и заслуженог тријумфа.

Овако је текао меч:

22.57 - Французи успели да сачувају предност и побед Шпанију са 75:72 после продужетка. Финале између Француске и Литваније на програму је у недељу.

22.51 -  Французи праве серију од 6:0 и прелазе у вођство, 71:67, још 40 секунди.

22.47 - Једине погодке у продужетку постигао је Марк Гасол из слободник бацања, 67:65. Још минут и 40 секунди.

22.39 - Французи успели у последњој четвртини да стигну предност Шпанаца. У едном тренутку су и повели. Последње нападе оба тима промашила. Следи продужетак од 5 минута. На крају регуларног тока 65:65.

22.31 - Последњи минут, Фраанцузи у нападу Шпанија води 65:64.

22.31 - Изједначење. Шпанија - Француска 61:61. Три минута до краја.

22.24 - Последњих пет минута сусрета Шпанија - Француска 60:56

22.13 - Завршена је и трећа четвртина. Французи успели да се врате у меч и ухвате резултатски прикључак. Литванци и даље воде 49:43.

21.52 - Почело је друго полувреме.

21.38 - Фуриозни Шпанци у другом периоду. Сломили су отпор Француза и стигли до велике предности на полувремену, 34:20.

21.19 - Крај прве четвртине. Шпанија води против Француске 18:14.

21.00 -Почело је друго полуфинале, играју Шпанија и Француска.

19.26 - Крај утакмице Литваније је у финалу након убедљиве победе над Хрватском 77:62.

19.23 - Хрватски навијачи нису  могли спортски да поднесу пораз, пред крај утакмице запалили су бакљу на трибинама. Ипак, редари благовремено реаговали и спречили даље инциденте.

19.03 - Литванија пред последњих десет минута има огромних "плус 16", Хрватска је у "нок-дауну". Резулатат је 61:45.

18.53 - Велика серија Литванаца на старту другог полувремена 15:3, за вођство од 55:40.

18.30 - Литванци у предности и на полувремену - 40:37.

18.00 - После првих десет минута, Литванија је у преднсоти - 24:19.

17.30 - Почео је први полуфинални дуел на Евробаскету између Литваније и Хрватске.

16.03 - Завршена је утакмица у Стожицама. Предвођена сјајним Џетером, Украјина је победила деморалисану Италију са 66:58. Управо против поражених "азура" кошаркаши Србије играће за пласман на Светско првенство наредне године.

15.40 - Води се велика борба, Украјина има предност против Италијана након три четвртине - 51:48.

15.07 - Украјинци ће на одмор отићи са поеном преднсоти против "азура" - 35:34.

14.48 - Завршена је прва четвртина, Италијани у предности - 17:13.

14.30 - Управо је почео меч Италија - Украјина. Поражени из овог сусрета играће са Србијом у мечу за седмо место и пласман на СП у Шпанији следеће године.

Поред правог кошаркашког класика Шпанија - Француска, који ће одлучити финалисту и вероватно фаворита у мечу за злато, нашу пажњу највише привлачи меч Украјине и Италије јер ће поражени из тог дуелa бити противник нашим момцима у борби за остварење превасходног циља на првенству - пласман на Светско првенство наредне године.

Француска и Шпанија су важиле као највећи фаворити за освајање турнира од почетка првенства. Сигурним победама у четвртфиналу показале су да знају када треба заиграти свом снагом, али је судбина хтела да укрсте снаге пре финала.

Шпанци ће покушати да освоје трећу, историјску, узастопну титулу.Освајали су трон најбољих у Литванији 2011. и у Пољској 2009. године. У Катовицама је победила Србију, а у Каунасу свог наредног ривала, Француску.

Французи никада нису били шампиони Европе. Два пута су били други (1949. и 2011), а у пет наврата трећи, последњи пут у Београду, 2005. године.

Други полуфинални пар чиниће Хрватска и Литванија. Хрватска селекција је после пораза од Шпанаца нанизала осам узастопних победа и остварила најбољи резултат од свих селекција са простора некадашње Југославије.Ривали су им Литванци које је наш тим у првом колу победио и који су се провукли у финишу прве фазе.

Хрвати никада нису освојили злато наступајући под заставом своје државе, а последњи пут су били на подијуму у Атини, 1995. године. Литванци су троструки шампиони Европе (1937, 1939. и 2003).

За нас није ништа мање интересантан ни меч Италије и Украјине (14.30). Са пораженом селекцијом из те утакмице наши кошаркаши ће се у суботу борити за одлазак на Светско првенство. Једино утешно је што ће репрезентативци Србије, најмлађа селекција првенства, имади дан за одмор и прикупљање самопоуздања и позитивне енергије пред одлучујући меч.