Смеру за српски језик и књижевност у Будимпешти потребна подршка Србије

Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону Народне скупштине Републике Србије Јанко Веселиновић, примио је двочлану делегацију Смера за српски језик и књижевност Филолошког факултета Универзитета "Етвеш Лоранд" у Будимпешти, коју су чинили шеф смера Александар Урком и професор на том универзитету и главни уредник Српских недељних новина из Мађарске Драган Јаковљевић.

Главна тема њихових разговора било је разматрање начина на који Србија може да утиче на побољшање положаја ове образовне установе, односно на промену садашњег неповољног статуса српског смера, јављају Српске недељне новине.

Професор Урком је домаћина састанка информисао о егзистенцијалним тешкоћама и ризицима који носи статус смера и затражио политичку подршку Србије у настојањима за добијање сттатуса катедре за српски језик и књижевност на будимпештанском универзитету.

Ова трансформација, како је проф. Урком рекао, не би подразумевала веће новчане издатке Мађарске него до сада, већ би њоме била дата гаранција од стране државе да ће се српски језик и књижевност у Будимпешти изучавати у статусно стабилнијим условима. Навео је да је промена статуса неопходна, јер је смер могуће далеко лакше укинути или припојити некој другој организационој јединици на универзитету, него што је то случај са катедром. Уколико би се тако нешто десило, садашњи облик и обим наставе на српском смеру би свакако био угрожен.

Александар Урком је скренуо пажњу да принцип реципроцитета између Мађарске и Србије у овом случају није испоштован, јер у Србији постоје две катедре за хунгарологију - у Београду и Новом Саду, док их Мађарској нема. Наиме, српски језик и књижевност се у Будимпешти и Сегедину изучавају у оквиру смерова, што собом носи и сталну опасност од рестрикција, па и њиховог укидања.

На састанку је покренуто је и питање израде академског српско-мађарског речника, на чијој би реализацији радили тимови стручњака са универзитета у Будимпешти и Новом Саду, а који би заједнички финансирале Мађарска и Србија. Филолошки факултет Универзитета Етвеш Лоранд један такав пројекат управо реализује са Словенијом, а на добром путу су и преговори са Хрватском. Речено је да је потреба израде српско-мађарског академског речника веома изражена, с обзиром на то да је последњи сличан речник објављен пре више деценија, и то као српскохрватско-мађарски.

Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону Народне скупштине Републике Србије Јанко Веселиновић је обећао својим гостима да ће искористити надлежности и утицај скупштинског одбора којим председава, како би предлози који су на овом састанку изложени не само дошли до надлежних институција и политичких тела у Србији, већ и што пре били преточени у праксу.

С обзиром на то да је за јуни месец у Будимпешти заказана заједничка седница влада Србије и Мађарске, на којој би требало да се разговара и о проблемима националних мањина и њиховим институцијама у двема земљама, управа Смера за српски језик и књижевност Универзитета Лоранд Етвеш предложиће Амбасади Србије у Будимпешти и Самоуправи Срба у Мађарској да се питање трансформације овог смера у катедру нађе на дневном реду тог заседања.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара