Изложба за трајно подсећање

Изложба "Економија Јасеновачког логора" отворена је у Галерији САНУ у Београду. Крајем марта се сели у Беч, где ће бити постављена поводом 70 година од ослобођења тог логора смрти.

Овогодишњи јубилеј, 70 година од ослобођења Јасеновачког логора смрти, из времена Другог светског рата, на подручју тзв. Независне Државе Хрвтаске, обележиће и Српско културно и просветно друштво Просвјета из Беча.

„Основни елемент тог обележавања и гостовања ове изложбе биће економија јасеновачког логора. Пре тога ћемо направити вернисаж и отварање, припремамо једну манифестацију у центру града, на отвореном, у Парку Диане Будисављевић, који је нашим залагањем добио то име, јер је она спасила око 12000 углавном српске деце из усташких логора", каже Срђан Мијалковић, председник СПКД Просвјета из Беча.

Великим пројектом обележавања годишњице пробоја логора Јасеновац, предвиђено је одржавање научне трибине, на којој ће познати српски и аустријиски историчари подсетити на страхоте Другог светског рата и улози логора смрти у спровођењу геноцида, међу којима је логор Јасеновац, несумњиво био један од највећих.

„У аустријској, па и немачкој јавности, се не зна довољно о Јасеновцу. Јасеновац није ушао у списак осталих логора Другог светског рата на територијама Немачке и Аустрије. Тако велики број људи, који зна за Аушвиц, Матхаузен, Дахау, не зна за Јасеновац, иако је по злу надилазио многе логоре, као и по и броју и начину на који су жртве уморене. Једна од идеја је да се на то подсети, а то је јако важно за наш живот са суседима, да се одговорност за оно што се догађало расподели на прави начин. То је важно за будућност", каже Мијалковић.

Важна идеја пројекта је и у томе што је предвиђено састављање својеврсне резолуције, од стране учесника манифестације, која би се потом упутила свим релевантним европским државама и институцијама.

„Резолуцију, око чијег текста би се, наравно, сви сложили, би требало да Срби који живе у европским државама упуте предлог, захтев својим политичким представницима да ту резолуцију усвоје парламенти тих држава, као и Европски парламент", каже Мијалковић.

Целокупна изложба Економија Јасеновачког логора ауторке Тање Тулековић, вишег кустоса Јавне установе Спомен подручја Доња Градина у Републици Српској, сели се из галерије САНУ у Беч, крајем марта.

Очекивања организатора из друштва Просвјета јесте да ће на свечаном отварању изложбе, осим званичника града Беча, присуствовати и представници Републике Српске и Републике Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво